Türkiye için yenilenebilir enerji kaynaklarının planlanmasında net sıfır karbon hedefi ile modelleme
Modeling renewable energy planning for Türkiye under net-zero carbon target
  1. Tez No: 992724
  2. Yazar: BAHADIR YÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğinin ele alınması, enerji sistemlerinin iddialı dönüşümleri de dahil olmak üzere pek çok alanda dönüşümü gerektirmektedir. Enerji sektörü dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sera gazı salınımlarının büyük bölümünden sorumludur. Bu durum net CO2 ve potansiyel olarak net sera gazı yaymayan enerji sistemleri olan“net sıfır emisyon sistemlerinin”tasarımını ve uygulamasını gerektirmektedir. Ancak, bu sistemlerin tasarımı ve hazırlanmasına ilişkin rehberlik, çevresel, ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte büyük ölçüde eksiktir. Mevcut hedeflere ulaşılması amacıyla Türkiye'nin önceliği yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik vermek şeklindedir. Bu tez çalışmasında elektrik üretim sektörü için Paris İklim Anlaşması çerçevesinde belirlenen 2030 yılı ara hedefi ve 2053 yılı net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda üretim genişleme planlaması gerçekleştirilmiştir. Planlama maliyet minimizasyonu ve bölgesel sosyal kabul maksimizasyonu sağlanacak şekilde çok amaçlı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında uzun dönemli elektrik tüketim tahminleri bölgesel olarak Çok Değişkenli Üçgensel Sezgisel Bulanık Gri Model kullanılarak elde edilmiştir. Enerji yatırımlarına olan bölgesel desteğin belirlenmesi amacıyla Küresel Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci yönteminden elde edilen ağırlıklar kullanılmıştır. Bölgesel olarak üretim genişleme planlaması, Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama yaklaşımı kullanılarak farklı senaryolar için yatırım planlaması ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçların 2053 yılı net sıfır emisyonu hedefinin sağlanmasında politika yapıcılarına ve yatırımcılara yön göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Addressing climate change requires transformation in many areas, including ambitious transformations of energy systems. The energy sector is responsible for a large portion of greenhouse gas emissions both globally and in our country. This necessitates the design and implementation of“net-zero emission systems,”which are energy systems that emit net CO2 and potentially zero greenhouse gases. However, guidance on the design and preparation of these systems, along with their environmental, economic, and social impacts, is largely lacking. To achieve current targets, Turkey prioritizes investments in renewable energy. This thesis presents a production expansion plan for the electricity generation sector, aligned with the 2030 interim target and the 2053 net-zero emissions target set under the Paris Agreement. The planning is multi-objective, aiming to minimize costs and maximize regional social acceptance. In the first stage of the study, long-term electricity consumption forecasts were obtained regionally using a Multivariate Triangular Intuitionistic Fuzzy Grey Model. Weights obtained from the Spherical Fuzzy Analytic Hierarchy Process method were used to determine regional support for energy investments. Regional generation expansion planning was developed using a Mixed-Integer Linear Programming approach, creating investment plans for various scenarios. The findings are expected to inform policymakers and investors on how to achieve the 2053 net-zero emissions target.