Effect of structural wall area to floor area ratio on the seismic performance of mid to high rise reinforced concrete buildings
Perde duvar alanının kat alanına oranının orta ve yüksek katlı betonarme binaların deprem performansına etkisi
- Tez No: 994191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BURAK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yapıların kat alanına göre betonarme perde duvar alanı oranının, diğer adıyla perde oranının, orta ve yüksek katlı betonarme binaların deprem performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Beş farklı kat sayısı (5, 7, 10, 20 ve 30 kat) ve yedi farklı perde oranı (%0.0, %0.5, %1.0, %1.5, %2.0, %2.5 ve %3.0) düşünülerek toplam 35 bina modeli oluşturulmuştur. Her model için 11 adet yer hareketi kaydından oluşan bir set kullanılarak ETABS v22.4.0'da doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapıların sismik performansı; çatı ötelenmesi, maksimum katlar arası göreli öteleme, göreli ötelemelerin bina yüksekliği boyunca dağılımı, taban ve kat kesme kuvvetleri, taban kesme-çatı ötelenmesi ilişkisi ve donatı akması gerçekleşen eleman yüzdesi gibi temel parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuçlar, perde oranının artırılmasının özellikle katlar arası göreli ötelemeleri ve plastik şekil değiştirmeleri azaltarak sismik performansı belirgin şekilde iyileştirdiğini göstermektedir. Yaklaşık %1.0 perde oranı, tüm binalarda katlar arası ötelemeleri önemli ölçüde azaltmaktadır. 5, 7 ve 10 katlı binalar yaklaşık %1.0 perde oranıyla çerçeve davranışından konsol perde davranışına geçerken, 20 ve 30 katlı binalarda benzer davranış değişimi için yaklaşık %1.5-2.0 perde oranı gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of increasing structural wall area to floor area ratio, referred to as the structural wall ratio, on the seismic performance of mid to high rise reinforced concrete buildings. A total of 35 building models are developed by combining five different number of stories (5, 7, 10, 20, and 30) with seven structural wall ratios (0.0%, 0.5%, 1.0%, 1.5%, 2.0%, 2.5%, and 3.0%). Nonlinear time history analyses are conducted in ETABS v22.4.0 using a suite of 11 ground motion records for each model. Seismic performance is assessed based on several key parameters including roof drift, maximum interstory drift, distribution of interstory drifts, base and story shear forces, base shear vs. roof drift response and the percentage of structural members with reinforcement yielding. The results reveal that increasing the structural wall ratio significantly improves seismic performance, primarily by reducing interstory drifts, and plastic deformations. The structural wall ratio of 1.0% significantly reduces the interstory drifts for all buildings. 5, 7 and 10 story buildings require approximately 1.0% structural wall ratio to shift the structural response from frame-dominated to cantilever wall-dominated behavior, while the same behavioral transition for 20 and 30 story buildings requires 1.5-2.0% structural wall ratio.