Investigation of the effects of permanent magnet synchronous machines on the power system parameters within the scope of microgrid
Mikroşebeke kapsamında kalıcı mıknatıslı senkron makinelerin güç sistem parametrelerine olan etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 994653
  2. Yazar: ARDA AHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇYETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) ve PMSG (Permanent Magnet Synchronous Generator) tabanlı birimlerin bir mikroşebeke içerisinde birlikte entegrasyonunun güç kalitesi ve dinamik kararlılık üzerindeki etkileri incelenmiş; özellikle PMSG tabanlı rüzgâr türbinleri ile PMSM tabanlı elektrikli araç (EV) şarj istasyonlarına odaklanılmıştır. MATLAB/Simulink ortamında 34,5 kV–20 kV–6 kV–400 V seviyelerini içeren çok gerilimli bir mikroşebeke modeli geliştirilmiş; modele fotovoltaik (PV) üretim, PMSG rüzgâr üniteleri, PMSM tabanlı EV şarj yükleri ve geleneksel RLC yükleri dâhil edilmiştir. Taban (referans) yapı esas alınarak dört senaryo değerlendirilmiştir. Senaryolar toplu rüzgâr üretim artışı, dağıtık EV yük artışı, kombine rüzgâr üretim artışı (dağıtık ve toplu–dağıtık yerleşimler) ve kombine EV yük artışı (dağıtık ve toplu–dağıtık yerleşimler) şeklinde oluşturulmuştur. Her senaryoda, yüksek/orta/alçak gerilim seviyelerinde bus bazında zaman alanı analizleri gerçekleştirilmiş; 𝑉𝑇𝐻𝐷 ve 𝐼𝑇𝐻𝐷, frekans profilleri, gerilim sapmaları ve akım dalgalanmaları değerlendirilmiştir. Bulgular, birim sayısının yanı sıra fiziksel konumlandırmanın harmonik davranışı belirleyici düzeyde etkilediğini göstermiştir. Aynı Busya toplu bağlantılar yerel harmonik birikimi, daha yüksek frekans salınımı ve daha uzun geçici rejim süresi doğurabilirken; dağıtık yerleşim harmoniklerin daha dengeli yayılmasını, frekans kararlılığının iyileşmesini ve son kullanıcı Buslarında daha düşük THD seviyelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of jointly integrating Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM)- and Permanent Magnet Synchronous Generator (PMSG)-based units within a microgrid (MG) on power quality and dynamic variation are investigated, with particular emphasis on PMSG-based wind turbines and PMSM-based electric vehicle (EV) charging stations. A multi-voltage MG model encompassing the 34.5 kV–20 kV–6 kV–400 V levels was developed in the MATLAB/Simulink environment; the model includes photovoltaic (PV) generation, PMSG wind units, PMSM-based EV charging loads, and conventional RLC loads. Using the baseline (reference) configuration as the basis, four scenarios were evaluated: aggregated wind generation increase, distributed EV load increase, combined wind generation increase (distributed and aggregated–distributed layouts), and combined EV load increase (distributed and aggregated–distributed layouts). For each scenario, bus level time-domain analyses were conducted across the high-, medium-, and low-voltage levels, and the following indicators were assessed: voltage and current total harmonic distortion (𝑉𝑇𝐻𝐷 and 𝐼𝑇𝐻𝐷), frequency profiles, voltage deviations, and current fluctuations. The findings demonstrate that, in addition to the number of units, physical placement exerts a decisive influence on harmonic behavior. While aggregated connections at the same bus may lead to local harmonic accumulation, increased frequency oscillations, and longer transient settling times, distributed placement enables a more balanced propagation of harmonics, improved frequency variation, and lower THD levels at end-user buses.