Cnn-radyomik füzyon ve açıklanabilir birleşik modelleme kullanarak diş radyografilerinde çok modelli kök lezyonlarının sınıflandırılması
Multi-modal lesion classification in dental radiographs using Cnn–radiomics fusion with explainable ensemble learning
  1. Tez No: 994664
  2. Yazar: EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Donanımı Bilim Dalı
Özet
Periapikal radyografi, diş kökü lezyonlarının tespitinde temel bir görüntüleme yöntemi olsa da, yorum farklılıkları ve küçük patolojilerin gözden kaçabilmesi tanısal doğruluğu sınırlamaktadır. Bu çalışmada, konvolüsyonel sinir ağlarından (CNN) elde edilen derin öznitelikler ile yalnızca Grad-CAM haritalarının belirlediği lezyon bölgelerinden çıkarılan radyomik özniteliklerin bütünleştirildiği, açıklanabilir ve çok modlu bir yapay zekâ çerçevesi geliştirilmiştir. Toplam 2.285 periapikal radyografi, EfficientNet- B1/B4/V2M/V2S, ResNet-50 ve Xception olmak üzere altı CNN mimarisiyle işlenmiş; elde edilen derin öznitelikler, Grad-CAM tabanlı maske içerisinden hesaplanan ilk-düzey, GLCM, GLRLM, GLDM, NGTDM ve şekil tabanlı radyomik özniteliklerle birleştirilmiştir. Birleşik öznitelik vektörleri PCA veya SelectKBest ile boyut indirgeme sonrası RF ve XGBoost sınıflandırıcılarıyla eğitilmiş, beş görünümlü Test-Time Augmentation (TTA) ile çıkarım kararlılığı artırılmıştır. Tek başına konvolüsyonel sinir ağları (CNN) %52 doğruluk ve ~0,60 AUC elde ederken, füzyon yaklaşımı bu oranları anlamlı biçimde yükseltmiştir. En yüksek performans, Xception ve EfficientNet-V2S füzyon vektörlerinin XGBoost ile sınıflandırıldığı ve TTA uygulanan modelde %97,16 doğruluk ve 0,9914 AUC ile elde edilmiş; yanlış pozitif ve negatif oranları sırasıyla %4,6 ve %0,9 olmuştur. Grad-CAM ısı haritaları modelin dikkati klinik açıdan anlamlı periapikal bölgelere odakladığını, SHAP analizleri ise radyomik doku heterojenliği ile yüksek seviyeli CNN özniteliklerinin birlikte karar sürecine katkı sağladığını ortaya koymuştur. Önerilen yöntem, yüksek doğruluk, dengeli hata oranları ve çift katmanlı açıklanabilirlik (Grad-CAM + SHAP) ile klinik güvenilirliği artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Periapical radiography is a fundamental imaging method for detecting root lesions; however, interpretation variability and the possibility of missing small pathologies limit diagnostic accuracy. In this study, we developed an explainable, multimodal AI framework that integrates deep features extracted from convolutional neural networks (CNNs) with radiomic features computed solely from lesion regions identified by Grad-CAM maps. A total of 2,285 periapical radiographs were processed using six CNN architectures, including EfficientNet-B1/B4/V2M/V2S, ResNet-50, and Xception. The deep embeddings obtained from these networks were combined with first-order, GLCM, GLRLM, GLDM, NGTDM, and shape-based radiomic descriptors calculated within the Grad-CAM mask. The combined feature vectors were reduced in dimensionality using PCA or SelectKBest and then classified with Random Forest and XGBoost algorithms, with five-view Test-Time Augmentation (TTA) applied at inference to improve prediction stability. While standalone CNNs achieved around 52% accuracy and ~0.60 AUC, the fusion approach significantly increased these metrics. The highest performance was achieved by classifying Xception and EfficientNet- V2S fusion vectors with XGBoost under TTA, reaching 97.16% accuracy and 0.9914 AUC, with false-positive and false-negative rates of 4.6% and 0.9%, respectively. Grad-CAM heatmaps confirmed that the model's attention was focused on clinically relevant periapical regions, while SHAP analyses revealed that radiomic texture heterogeneity and high-level CNN features jointly contributed to the decision-making process. The proposed method demonstrates high accuracy, balanced error rates, and dual-layer explainability (Grad-CAM + SHAP), offering strong potential for enhancing clinical reliability.