Sermaye düzeylerine göre seçmenlerin siyasi lider bağlılığının analizi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
An analysis of voters' commitment to political leader according to their capital levels: A study on university students
  1. Tez No: 995139
  2. Yazar: MÜMİN AYPARÇASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Sociology, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bireylerin siyasi lider eğilimlerini şekillendiren etmenlerden biri, toplumsallaşma süreçlerinde kazandıkları farklı sermaye birikimleridir. Bu öneminden hareketle araştırmada, bireylerin sahip olduğu sermaye düzeylerinin siyasi lider tercih ve eğilimleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu araştırmanın amacı, bireylerin sahip olduğu farklı sermaye düzeyleri ile siyasi lider bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın kuramsal çerçevesi, P. Bourdieu'nün temel sermaye türleri olarak ele aldığı ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye temelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın konusu, üniversitede öğrenim gören ve seçmen özelliğine sahip öğrencilerin sermaye birikimlerinin, onların siyasi lider eğilimleri üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığıdır. Araştırmanın temel savı, seçmenlerin sermaye düzeyleri farklılığı, onların siyasi lider tercih ve bağlılıkları üzerinde belirleyici bir etmendir. Bu çalışma, saha araştırmasına dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırma karma araştırma yöntemiyle tasarlanmış ve bu yöntemin alt desenlerinden, açıklayıcı (açımlayıcı) sıralı desen kullanılmıştır. Bu bağlamda, nicel veriler anket formuyla, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Kırıkkale Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencilerinin tamamı oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde, nicel ve nitel veriler birlikte ele alınmış, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 525 öğrenciyle anket, 36 katılımcı ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, seçmenlerin farklı sermaye düzeyleri onların siyasi lider tercih ve eğilimleri üzerinde belirleyici bir rol taşır. Ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye düzeyi yüksek olan seçmenlerde dönüşümcü ve demokratik lider tipini destekleme eğilimleri baskın olurken; buna karşılık, ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye düzeyi düşük olan seçmenlerde otoriter ve karizmatik lider tipini destekleme eğilimleri öne çıkmaktadır. Seçmenlerin büyük oranda, kriz ve kargaşa ortamının üstesinden gelen, yeniliğe ve değişime açık dönüşümcü lider beklentisine sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the factors shaping individuals' political leadership tendencies is the diverse capital accumulations they acquire during their socialization processes. Based on this importance, this research examines the impact of individuals' capital levels on their preferences and tendencies toward political leadership. The aim of this research is to reveal the relationship between individuals' different levels of capital and their commitment to political leaders. To this end, the theoretical framework of the research is based on economic, cultural, and social capital, which P. Bourdieu considers as the basic types of capital. The research examines whether the capital accumulations of university students with voting characteristics influence their political leadership tendencies. The main argument of the research is that differences in voters' capital levels are a determining factor in their preferences and loyalties toward political leaders. This study was conducted based on field research. The research was designed using a mixed research method and employed a sequential explanatory design, a sub-design of this method. In this context, quantitative data were obtained through a survey, and qualitative data were obtained through a semi-structured interview. The research population consisted of all undergraduate students studying at Kırıkkale University. The research sample comprised a combination of quantitative and qualitative data, using a convenience sampling method to survey 525 students and conduct in-depth interviews with 36 participants. The findings suggest that voters' varying levels of capital play a decisive role in their preferences and inclinations toward political leadership. Transformational and democratic leadership tendencies predominate among voters with high levels of economic, cultural, and social capital, while authoritarian and charismatic leadership tendencies predominate among voters with low levels of economic, cultural, and social capital. Voters largely expect transformational leaders who are resilient to crisis and turmoil and open to innovation and change.