Negotiating the ride: A multi-agent framework for optimizing non-emergency medical transport
Acil olmayan tıbbi nakillerin optimizasyonu için çoklu etmen çerçevesi: Nakil sürecini müzakere etmek
  1. Tez No: 995325
  2. Yazar: SERENAY ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Modern lojistik ve taşımacılık hizmetleri, özellikle sağlık hizmetleri gibi kritik alanlarda, bireysel hizmet sağlayıcıların genellikle örtüşen rotalar ve yetersiz kullanılan kaynaklarla izole bir şekilde faaliyet göstermesi nedeniyle sıklıkla operasyonel verimsizliklerle karşı karşıyadır. Bu parçalanma, şirketlerin iş birliğinin potansiyel faydalarını, özel verileri ve müşteri gizliliğini koruma ihtiyacıyla dengelemek zorunda kaldığı rekabetçi bir ortamda daha da artmaktadır. Bu tez, birden fazla bağımsız şirketi içeren, NEMT'deki Çağrı Üzerine Araç Çağırma Problemi (DARP) için çoklu etmenli bir model sunmaktadır. Her şirket, zaman aralıkları ve araç kapasiteleri gibi kısıtlamalarla kendi araçlarını ve müşteri bilgilerini yönetir. Maliyetleri düşürmek için şirketler, belirli müşteri taleplerini diğer şirketlerle paylaşmaya ve diğer şirketlerle takas yaparak işletme maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan bir müzakere sürecine girmeye karar verebilirler. Gizlilik endişeleri nedeniyle, şirketlerin tüm müşteri taleplerini kaybetme riski nedeniyle paylaşmasının mümkün olmadığını varsayıyoruz. Buna göre, bu tez bu sorunu müzakere yoluyla çözmeyi önermekte ve bu amaçla Tek Metin Aracılı Protokolü genişletmektedir. Arabulucunun özel maliyet modellerine veya tüm müşteri verilerine erişimi yoktur. Bu çerçevede, etkili bir teklif stratejisinin seçimi müzakerenin başarısı için kritik öneme sahiptir; bu nedenle, aracıların takas tekliflerini nasıl optimize edeceklerine dair çeşitli stratejik yaklaşımları araştırıp karşılaştırıyoruz. Bu sınırlı ve yinelemeli müzakere yoluyla şirketler, tam şeffaflık olmadan işbirliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern logistics and transportation services are frequently plagued by operational inefficiencies, as individual service providers often operate in silos with overlapping routes and underutilized resources, especially in crucial fields such as healthcare. This fragmentation is compounded by a competitive landscape where companies must balance the potential benefits of collaboration against the critical need to safeguard proprietary data and client privacy. This thesis introduces a multi-agent model for the Dial-A-Ride Problem (DARP) in \acf{NEMT} involving multiple independent companies. Each company manages its vehicles and client information, with constraints such as time windows and vehicle capacities. To reduce costs, companies can decide to share specific client requests with other companies and engage in a negotiation process with the aim of reducing operating costs by making swaps with other companies. Due to privacy concerns, we assume that it is not feasible for companies to share all of their client requests due to the risk of losing them. Accordingly, this thesis suggests solving this problem through negotiation and extends the Single Text Mediated Protocol for this purpose. The mediator has no access to private cost models or all client data. Within this framework, the selection of an effective offering strategy is critical to the success of negotiation; therefore, we explore and compare various strategic approaches to optimize how agents propose swaps. Through this limited and iterative negotiation, companies collaborate without full disclosure.