Yazılım tabanlı radyo kullanarak radar işareti ve tekrarlayıcı teknikleri üretebilen elektromanyetik ortam simülatörü tasarımı
Electromagnetic environment simulation software design and its application using DRFM techniques on software defined radio
- Tez No: 995991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Elektronik Harp (EH) kavramı, modern savaş senaryolarında her geçen gün önemini artırmaktadır. Bu durum, EH sistem tasarımları ve test faaliyetleri için simülasyon ortamı ihtiyacını da artırmıştır. Bu ihtiyacın esnek ve genelleştirilmiş çözümler sunan maliyet etkin çözümler ile karşılanması, EH sistemlerinin tasarım sürecinin maddi ve teknik yönden verimli hale getirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, çeşitli Radar tiplerini, elektronik karşı-tedbir (EKM) ve elektronik karşı-karşı tedbir (EKKM) metotlarını modelleyebilen genelleştirilmiş bir elektromanyetik ortam simülatörü geliştirilmiştir. Simülatör tasarımında Sayısal Radyo Frekans Hafızası (DRFM) esas alınmış, bu sayede sinyal bazında çevresel ve EH tabanlı etkiler modellenmiştir. Geliştirilen simülatör, kullanıcıya senaryo bazlı analiz yapma imkanı sağlamaktadır. Simülatörün performansı, kolay erişilebilir bir Yazılım Tabanlı Radyo (YTR) cihazının döngüde donanım (HIL) formatında kullanımı ile test edilmiştir. Radar ve elektronik harp sistemlerinden oluşan çeşitli senaryolar oluşturularak sistemin fonksiyonelliği doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, sistemin başarılı şekilde EH tekniklerini benzetebildiğini (simülasyon) göstermiştir. Çalışma, radar ve EH simülasyonlarının YTR teknolojisi ile birleştirilerek gerçek zamanlı, maliyet-etkin ve ölçeklenebilir bir test ve doğrulama altyapısı/çözümü oluşturulmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Electronic Warfare (EW) is increasing its importance day by day in modern war scenarios. This situation has also increased the need for a simulation environment for EW system designs and testing activities. Meeting this need with cost-effective solutions that offer flexible and generalized solutions is important in terms of making the design process of EH systems financially and technically efficient. In this study, a generalized electromagnetic environment simulator that can model various Radar types, electronic countermeasure (ECM) and counter-countermeasure (ECCM) methods has been developed. The simulator is designed based on a Digital Radio Frequency Memory (DRFM) architecture, allowing the modeling of environmental and electronic warfare (EW) effects at the signal level. The developed simulator provides the user with the opportunity to perform scenario-based analysis. The performance of the simulator is tested using an easily accessible Software Defined Radio (SDR) device in hardware-in-the-loop (HIL) format. The functionality of the system is verified by creating various war scenarios. The results obtained showed that the system can successfully simulate EH techniques. In terms of novelty, this work enables the integration of radar and ECM simulations that can be validated in real time with the help of Software-Defined Radio(SDR) technology, which also offers a cost effective and scalable testing solution.