Göğüs röntgeni görüntülerinden pnömoni tespitinde derin öğrenme modelleri ile vision transformer modellerinin karşılaştırılması
Comparison of deep learning models and vision transformers in pneumonia detection from chest X-Ray images
  1. Tez No: 997242
  2. Yazar: GONCAGÜL ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, akciğer inflamasyonunun (pnömoni) tespiti amacıyla çeşitli derin öğrenme ve vizyon dönüştürücü modelleri eğitilmiş ve doğruluk (accuracy), kesinlik (precision), duyarlılık (recall) ve F1-skoru gibi performans metrikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Derin öğrenme modelleri arasında AlexNet, GoogleNet, ResNet, özel (custom) bir CNN ve VGG tabanlı özel bir CNN yer almaktadır. Vizyon dönüştürücü modelleri ise BEiT, Swin, MobileViT ve TorchVision ViT_B_16'dır. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek doğruluk %91,35 ile ViT_B_16 modeli tarafından elde edilmiştir. Bu modele ait diğer performans değerleri sırasıyla %91,69 kesinlik, %91,35 duyarlılık ve %91,18 F1-skorudur. Bir sonraki en yüksek performansı gösteren model Swin olup, %89,26 doğruluk, %90,18 kesinlik, %89,26 duyarlılık ve %88,90 F1-skoru elde etmiştir. AlexNet'in performans metrikleri de oldukça yüksek olup, %89,10 doğruluk, %90,59 kesinlik, %89,10 duyarlılık ve %88,63 F1-skoru sağlamıştır. GoogleNet modeli %88,14 doğruluk, %89,76 kesinlik, %88,14 duyarlılık ve %87,59 F1-skoru elde ederken, MobileViT %86,54 doğruluk, %88,76 kesinlik, %86,54 duyarlılık ve %85,75 F1-skoru elde etmiştir. Buna karşılık, önceden eğitilmiş modeller arasında en düşük performansı gösteren model BEiT olmuştur. BEiT modeli %88,62 doğruluk, %90,11 kesinlik, %88,62 duyarlılık ve %88,12 F1-skoru elde etmiştir. Performansı ViT_B_16 ve MobileViT modellerine kıyasla daha düşük olmasına rağmen, yine de özel CNN modellerinden daha iyi sonuçlar vermiştir. Özel mimariler arasında, özel CNN modeli %80,77 doğruluk, %83,34 kesinlik, %80,77 duyarlılık ve %79,20 F1-skoru elde ederken; VGG tabanlı özel CNN modeli %80,45 doğruluk, %83,69 kesinlik, %80,45 duyarlılık ve %78,65 F1-skoru elde etmiştir. Sonuç olarak, TorchVision ViT_B_16 modeli pnömoni tespitinde diğer tüm modelleri geride bırakmış ve doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve F1-skoru açısından en yüksek performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various deep learning and vision transformer models were trained for the purpose of detecting lung inflammation (Pneumonia) and evaluated using performance metrics such as accuracy, precision, recall, and f1-score. The deep learning models included AlexNet, GoogleNet, ResNet, a custom CNN, and a VGG-based custom CNN. The vision transformer models were BEiT, Swin, MobileVit, and TorchVision ViT_B_16. According to the obtained results, the highest accuracy was achieved by the ViT_B_16 model with 91.35%, along with 91.69% precision, 91.35% recall, and 91.18% f1-score. The next high-performing model was Swin, which achieved 89.26% accuracy, 90.18% precision, 89.26% recall, and 88.90% f1-score. The performance metrics of AlexNet were also high, with 89.10% accuracy, 90.59% precision, 89.10% recall, and 88.63% f1-score. GoogleNet followed with 88.14% accuracy, 89.76% precision, 88.14% recall, and 87.59% f1-score, while MobileVit achieved 86.54% accuracy, 88.76% precision, 86.54% recall, and 85.75% f1-score. In contrast, the lowest-performing pretrained model was BEiT, with 88.62% accuracy, 90.11% precision, 88.62% recall, and 88.12% f1-score. Although its performance was lower than that of ViT_B_16 and MobileVit, it still outperformed the custom CNN models. Among the custom architectures, the CNN (custom) model achieved 80.77% accuracy, 83.34% precision, 80.77% recall, and 79.20% f1-score, while the VGG-based custom CNN achieved 80.45% accuracy, 83.69% precision, 80.45% recall, and 78.65% f1-score. In conclusion, the TorchVision ViT_B_16 model outperformed all other models in pneumonia detection, demonstrating the highest performance in terms of accuracy, precision, recall, and f1-score.