Osmanlı liman şehirlerinde modernleşme: İzmir, Selanik ve Trabzon örnekleri
Trade and modernization in Ottoman port cities: The examples of Izmir, Thessaloniki and Trabzon
- Tez No: 997630
- Danışmanlar: DR. ÜMİT ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Osmanlı İmparatorluğu'na on altıncı yüzyılda dahil olmuş, yirminci yüzyıla kadar gelişen süreçte üç liman şehrini; İzmir, Selanik ve Trabzon'u sıralı biçimde karşılaştırmalı perspektifle analiz edilmiştir. Söz konusu kentlerin coğrafyaya dayalı sosyo-ekonomik, kozmopolit günlük yaşam, çok dilli eğitim ve basın, sanayileşme ve sağlık alanlarındaki farklı modernleşme yoğunlukları tetkik edilerek irdelenmiştir. Bu çalışmada üç ana başlık altında ilgili şehirlerin modernleşme süreçleri ilgili başlıklarla karşılaştırarak açıklamakta, modernleşme kavramı çerçevesinde eğitim, coğrafya, üretim, sağlık ve basın hareketleriyle her şehrin kendine özgü, uluslararası konumda çok katmanlı heterojen bir dönüşümü karşılaştırarak açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three port cities that became part of the Ottoman Empire in the sixteenth century and developed until the twentieth century—İzmir, Thessaloniki, and Trabzon—are analyzed sequentially from a comparative perspective. The varying intensities of modernization in these cities, based on geography in socio-economic terms, cosmopolitan daily life, multilingual education and press, industrialization, and health sectors, are examined and scrutinized. This study aims to explain the modernization processes of the relevant cities under three main headings, comparing them within each category, and, within the framework of the concept of modernization, to illustrate each city's unique, internationally positioned, multi-layered heterogeneous transformation through movements in education, geography, production, health, and press.