Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin algıladıkları sosyal desteğin akademik güdülenmeye etkisi
The effect of perceived social support on academic motivation among students studying in the faculty of sports sciences
- Tez No: 998349
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin akademik güdülenme üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2025–2026 öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 245 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Akademik Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek ile akademik güdülenme düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan sosyal desteğin, akademik güdülenmenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Sosyal destek ve akademik güdülenme düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin akademik güdülenmelerini artırmaya yönelik sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of perceived social support on academic motivation among students studying at the Faculty of Sports Sciences. The research was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of undergraduate students enrolled at the Faculty of Sports Sciences of Süleyman Demirel University during the 2025–2026 academic year. The sample of the study included 245 students selected through convenience sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Academic Motivation Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS statistical software package. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and simple linear regression analysis were employed in the data analysis process. The findings of the study revealed a positive and statistically significant relationship between perceived social support and academic motivation among students of the Faculty of Sports Sciences. In addition, perceived social support was found to be a significant predictor of academic motivation. The results also indicated that perceived social support and academic motivation levels differed significantly according to certain demographic variables. Based on the findings, it is suggested that strengthening social support systems may contribute to increasing academic motivation levels of students studying in faculties of sports sciences.