Sığırlarda Mycoplasma wenyonii ve Candidatus Mycoplasma Haemobosvarlığının polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırılması
Investigation of the presence of Mycoplasma wenyonii and CandidatusMycoplasma Haemobos by polymerase chain reaction in cattle
- Tez No: 1000010
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Mikrobiyoloji, Veterinary Medicine, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, Marmara bölgesinde bulunan büyükbaş hayvan çiftliklerinde yetiştirilen farklı yaş, ırk, cinsiyet, verim parametreleri ve mukoza görünümlerine sahip 400 adet sığırın hemoplazma etkenleri olan Mycoplasma wenyonii ve Candidatus Mycoplasma haembos varlığının moleküler yöntemlerle araştırılıp, hemoplazma infeksiyonun bölgedeki prevalansı, dağılımı, anemi, ırk yatkınlıkları, cinsiyet gibi farklı parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla Mayıs-Ekim ayları arasında bölgenin Balıkesir (n=96), Bursa (n=38), Çanakkale (n=27), Edirne (n=78), İstanbul (n=78), Kırklareli (n=23), Kocaeli (n=29), Tekirdağ (n=31) illerinde yer alan işletmelerden toplam 400 adet kan örneği toplandı. Etçi ve sütçü ırklar olarak gruplandırılan 79 erkek, 321 dişiden oluşan örneklemde, 54 sığırın mukoza görünümlerinin anemik iken diğer sığırlarda herhangi bir semptoma rastlanılmadığı kaydedildi. Kan örneklerinin moleküler analizi Direkt PCR yöntemi ile yapıldı. Amplikonlar jel elektroforeze tabii tutulduktan sonra oluşan bantlar görüntülendi. Tür dağılımı için hemoplazma ile enfekte olduğu saptanan amplikonlara Sanger Sekans Dizilimi uygulandı. Çalışılan 400 adet numuneden elde edilen verilere göre bölgedeki hayvanların hemotropik mikoplazma enfeksiyonu prevalansı %41,5 olarak belirlendi. Her çiftlikten en az bir pozitif örnek olacak şekilde rastgele seçilerek oluşturulan 44 adet amplikon içeren örneklemin Sanger Sekans Dizilimi neticesinde tür dağılımının %52,2 Mycoplasma wenyonii, %36,4 Candidatus Mycoplasma haemobos, %11,4 her iki etken ile (koinfeksiyon) enfekte şeklinde olduğu görüldü. Elde edilen bulgular ile örnek verileri istatistiksel olarak ilişkilendirildiğinde; mukoza görünümü (anemi), cinsiyet ve ırk parametrelerinin hemoplazma enfeksiyonu bakımından önemli olduğu görüldü. Sonuç olarak tespit edilen bu veriler ile Marmara bölgesinde yetiştirilen sığırlarda hemoplazma enfeksiyonu varlığı ve prevalansı ortaya konmuştur. Bu çalışmanın hayvancılık alanında ekonomik kayıpların ve potansiyel zoonoz hastalıkların önüne geçilmesi adına gerçekleştirilecek olan gelecekteki çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the presence of hemoplasma agents Mycoplasma wenyonii and Candidatus Mycoplasma haembos were investigated using molecular methods in 400 cattle raised on farms located in the Marmara region. The animals differed in age, breed, sex, production parameters, and mucosal characteristics. The study aimed to determine the regional prevalence and distribution of hemoplasma infections and to evaluate their associations with anemia, breed susceptibility, sex, and other relevant epidemiological parameters. For this purpose, a total of 400 blood samples were collected between May and October from cattle farms located in the provinces of Balıkesir (n = 96), Bursa (n = 38), Çanakkale (n = 27), Edirne (n = 78), İstanbul (n = 78), Kırklareli (n = 23), Kocaeli (n = 29), and Tekirdağ (n = 31). The study population consisted of 79 males and 321 females, representing both beef and dairy breeds, with varying ages, production parameters, and mucosal appearances. Among the sampled animals, 54 cattle exhibited anemic mucosal membranes, whereas no apparent clinical signs were observed in the remaining animals. Molecular analyses of the blood samples were performed using the direct polymerase chain reaction (PCR) method. The resulting amplicons were visualized by agarose gel electrophoresis. For species identification, Sanger sequencing was applied to selected amplicons that tested positive for hemoplasma infection.Based on the analysis of all 400 samples, the overall prevalence of hemotropic mycoplasma infection in the region was determined to be 41.5%. For species distribution analysis, 44 PCRpositive amplicons were randomly selected, ensuring that at least one positive sample from each farm was included. Sanger sequencing revealed that 52.3% of these samples were infected with Mycoplasma wenyonii, 36.4% with Candidatus Mycoplasma haemobos, and 11.4% with both agents as coinfections. Statistical evaluation of the findings demonstrated that mucosal appearance (anemia), sex, and breed were significantly associated with hemoplasma infection. In conclusion, this study clearly demonstrates the presence and prevalence of hemoplasma infections in cattle raised in the Marmara Region. The results are expected to provide valuable epidemiological data and to serve as a reference for future studies aimed at reducing economic losses in livestock production and preventing potential zoonotic risks.