Rasim Özdenören'in“Gül Yetiştiren Adam”adlı romanındaki kelime türlerinin incelenmesi
Examination of the part of speech in Gül Yetiştiren Adam novel of Rasim Özdenören
- Tez No: 1000009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Rasim Özdenören, Türk edebiyat ve sanatının son elli yılında hikâyeciliği ve denemeleriyle önemli bir yere sahiptir. 1979 yılında yayımladığı“Gül Yetiştiren Adam”adlı romanı bugüne kadar yayınlanmış tek romanıdır. Romanda batılılaşma sürecinde, Doğu-Batı çatışması arasında kalan insanların gösterdiği tavrı ve elli yılı aşkın bir zaman içinde yaşanılanların yeni nesillere yansıması konusunu işlemiştir. Eserde geçen kelimeler, türleri açısından incelenmiş olup örneklerle desteklenmiştir. Kelime türlerinin sınıflandırılmasında çeşitli araştırmacılar farklı sınıflandırmalar yapmış olsa da bu çalışmanın ana hatlarının belirlenmesinde ve detaylandırılmasında Zeynep Korkmaz'ın“Türkiye Türkçesi Grameri Şekil Bilgisi”kitabı esas alınmıştır. Ayrıca Muharrem Ergin, Tahir Nejat Gencan, Haydar Ediskun ve Tahsin Banguoğlu gibi önemli araştırmacıların da kelime türleriyle ilgili yapmış olduğu sınıflandırmalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rasim Özdenören has an important place in the last fifty years of Turkish literature and art with his storytelling and essays. His novel Gül Yetiştiren Adam, published in 1979, is his only novel published to date. In the novel, he dealt with the attitude of the people who were caught between the East-West conflict during the westernization process and the reflection of the experiences over fifty years to new generations. The words in the work have been examined in terms of their types and supported with examples. Although various linguists have made different classifications in the classification of word types, Zeynep Korkmaz's“Türkiye Türkçesi Grameri Şekil Bilgisi”book has been used in determining the outline and detailing of this study. In addition, classifications made by important linguists such as Muharrem Ergin, Tahir Nejat Gencan, Haydar Ediskun, and Tahsin Banguoğlu about word types are included.