Gazetelerde yer alan metinleri anlamak için bilinmesi gereken sözcük sayılarının belirlenmesi
Determining the number of words required to understand newspaper texts
  1. Tez No: 1000014
  2. Yazar: ÖMER ALİ AKYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÜLPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Gazeteler, insanların günlük yaşamlarında var olan olaylardan/durumlardan haberdar olma ve bilgi alma gereksinimlerini karşılamaya yarayan en önemli yayın organlarından biri olarak bilinmektedir. İnsanlar için önemli olan bu yayın organının okuyucular tarafından okunup günlük yaşam ile ilgili bilgilere ulaşabilmesi için gazetelerde bulunan metinlerin içerisindeki sözcükleri insanların zihinlerinde anlamlandırabilmesi gereklidir. Bu okunan sözcükleri anlamlandırma işlemi ise insanların Türkçe olan söylemleri, anlama ve yorumlama becerileri ile doğrudan olacak biçimde ilişkilidir. Yapılan bu araştırmanın amacı; gazetelerde yer alan metinleri anlayabilmek için sıklık sözlüklerindeki ilk kaç sözcüğü bilmek gerektiğini saptamak, ayrımlı gazetelerdeki metinlerin sözcükleri arasında nicel görünüm bakımından nasıl bir değişim veya gelişim olduğunu saptamaktır. Gazetelerde yer alan sözcüklere ulaşabilmek için araştırma içerisinde üç haber gazetesi ve iki spor gazetesi olmak üzere toplamda beş ayrımlı gazete bir ay boyunca derlenmiş ve derlenen bu gazeteler üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu araştırmada, gazetelerde bulunan metinleri anlamak için bilinmesi gereken sözcük sayıları belirleneceği için doküman analizi yöntemi ve tarama modeli yeğlenmiştir. Gazetelerden saptanan sözcüklerden sıklık dizinleri oluşturularak bu dizinlerde yer alan sözcükler Göz'ün (2003) ve Aksan vd.'nin (2017) sıklık sözlükleri ile karşılaştırma yapılmış ve gazetelerden oluşturulan sıklık dizinlerindeki sözcükleri hangi oranda kapsadıkları tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonucunda sırası ile Sabah gazetesinde 3541 sözcük çeşidine, Sözcü gazetesinde 3434, Takvim gazetesinde 3244, Fanatik gazetesinde 1475 ve Fotomaç gazetesinde 1616 sözcük çeşidi saptanmıştır. Çalışmanın sonunda gazetede yer alan metinleri anlayabilmek için Göz'ün sıklık sözlüğünde yer alan ilk 11000+ ve ötesi ve Aksan vd.'nin sıklık sözlüğünde bulunan 5000+ ve ötesi sözcüğün gazete okuyucuları tarafından bilinmesi gerektiği sonucuna varılmıştır ve elde edilen bulgulardan yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Newspapers are known as one of the most important media outlets that meet people's need to be informed and receive information about events/situations in their daily lives. For readers to be able to read this important publication and access information related to daily life, they need to be able to make sense of the words in the texts. This process of making sense of the words is directly related to people's Turkish language, comprehension, and interpretation skills. The aim of this research is to determine how many first words from a frequency dictionary need to be known in order to understand the texts in newspapers, and to determine how the quantitative appearance of the words in the texts of different newspapers changes or develops. To access the words in newspapers, a total of five different newspapers—three news newspapers and two sports newspapers—were collected over a month, and these collected newspapers were analyzed. In this research, document analysis and a scanning model were preferred because the number of words that need to be known in order to understand the texts found in newspapers was determined. Frequency indexes were created from the words identified from the newspapers, and the words in these indexes were compared with the frequency dictionaries of Göz (2003) and Aksan et al. (2017) to determine the extent to which they covered the words in the frequency indexes created from the newspapers. As a result of this research, 3541 word types were identified in Sabah newspaper, 3434 in Sözcü newspaper, 3244 in Takvim newspaper, 1475 in Fanatik newspaper, and 1616 in Fotomaç newspaper. In conclusion, it was determined that newspaper readers need to know the first 11,000+ words in Göz's frequency dictionary and the 5,000+ words in Aksan et al.'s frequency dictionary in order to understand the texts in the newspapers, and suggestions were made based on the obtained findings.