Türkiye'de memur sendikalarının birleşme bütünleşme sorunları (eğitim, sağlık, teknik işkolları örneğinde)
The Combination and integration problems of civil servants syndicates in Turkey (in terms of education, health, and technical sectors)
- Tez No: 100009
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
134 ÖZET TÜRKİYE'DE MEMUR SENDİKALARININ BİRLEŞME, BÜTÜNLEŞME SORUNLARI (Eğitim, Sağlık, Teknik İşkolları Örneğinde) Bu çalışma, Türkiye'de 1990 sonrasında yeniden kurulan memur sendikalarının birleşme sorunlarına yanıt aramaktadır. Son on yıl içinde“birleşme”yaşamış memur sendikalarında,“bütünleşme”nin gerçekleşip gerçekleşmediği, bu çalışmanın en önemli yanıt aradığı sorudur. Çalışma içinde öncelikle, genel olarak sendikal hareketin ortaya çıkışı ile memur sendikalaşmasının, işçi sendikalaşmasından daha geç başlamasının nedenlerine değinilmiştir. Daha sonra sendika-siyaset ilişkisi ve 1960 sonrası Türkiye'deki sol siyaset içindeki bölünmelere yer verilmiştir. Bu çalışma, 1990 sonrasında memur sendikalarının yeniden oluşum aşamalarına değindikten sonra, EĞİTİM-SEN, SES ve ENERJÎ YAPI YOL-SEN üyeleri arasında gerçekleştirilen, birleşme, bütünleşme sorunlarının araştırıldığı bir anket çalışması ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT UNITY A INTEGRITY PROBLEMS OF PUBLIC SERVANT SYNDICATES IN TURKEY (Especially For Training, Health and Technical Related Jobs) In this study, the solutions related with problems of public servant syndicates which were re-erected in Turkey after 1990 are being searched. The most important question for which the answer has being investigated is whether the public servant syndicates where unity had been gained during last ten years has been attained to“integrity”or not. In the first section of this study exposition of trade union acts is being given in general; and, the reasons of why public servant syndicalism movement has been realizing later than blue collar workers ones. Then relationship between syndicate and politics, and also partition in the left wing in Turkey after 1960 are being defined. After re-formation phases of public servant syndicates, later the years of 1990 having been explained the study is ended with an inquiry which is accomplished among E?İTİM-SEN, SES and ENERJİ YAPI YOL-SEN members on searching of unity and integrity problems.