Utilizing unmanned aerial vehicles (drones) for enhanced security surveillance in sensitive areas
Hassas alanlarda gelişmiş güvenlik gözetimi için insansız hava araçlarının (drone'ların) kullanılmasel
  1. Tez No: 1000288
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EL NECCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOHAYB ABDULKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dörtkopter bir İHA üzerinde gerçek zamanlı nesne tespiti ve takibi için kenar uyumlu bir görsel sistem sunmaktadır Sistem, hafif bir YOLO tabanlı dedektör ile BoT-SORT çoklu nesne takip algoritmasını birleştirmektedir.Tüm algılama işlemleri Raspberry Pi 5 ve Hailo-8 yapay zekâ hızlandırıcısı üzerinde yerleşik olarak çalıştırılmıştır. Metodoloji, İHA üzerinde tam sistem entegrasyonuna dayalı deneysel ve uygulamalı bir tasarım izlemektedir.YOLO gerçek zamanlı nesne tespiti sağlarken, BoT-SORT kamera hareketine karşı kararlı takip sunmaktadır.Görüntü tabanlı 2B kontrol yaklaşımı, piksel hatalarını MAVLink üzerinden hız komutlarına dönüştürmektedir.Performans; mAP, precision, recall, MOTA, MOTP ve kimlik değişimi metrikleri ile değerlendirilmiştir.Sistem verimliliği FPS, gecikme ve kaynak kullanımı açısından analiz edilmiştir.Sonuçlar, yüksek tespit doğruluğu ([email protected] > 0.90) ve kararlı gerçek zamanlı takip göstermektedir.Önerilen sistem, İHA tabanlı güvenlik gözetimi uygulamaları için uygundur
Özet (Çeviri)
This study presents an edge-optimized vision system for real-time object detection and tracking on a quadcopter UAV. The framework integrates a lightweight YOLO based detector with the BoT-SORT multi-object tracking algorithm. All perception tasks are executed onboard using a Raspberry Pi 5 and a Hailo-8 AI accelerator. The methodology follows an experimental and applied research design with full system deployment on a UAV. YOLO performs real-time detection, while BoT-SORT ensures robust identity tracking under camera motion. A vision-based 2D control strategy maps image-plane errors to velocity commands via MAVLink. Performance is evaluated using mAP, precision, recall, MOTA, MOTP, and ID switch metrics. System efficiency is assessed through FPS, latency, and resource utilization. Results show high detection accuracy ([email protected] > 0.90) with stable real-time tracking. The proposed system is suitable for UAV-based security surveillance applications