Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri-2 (MMPI-2)'nin geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin test-tekrar test güvenilirliği ve depresyon ve anksiyete içerik ölçeklerinin ölçütle bağlantılı geçerliği
Test-retest reliability of MMPI-2 scales and the criterion-related validity of depression and anxiety content scales of MMPI-2
- Tez No: 100036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bir kişilik envanterinin kliniklerde ya da araştırmalarda kullanılabilmesi için standardizasyon, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, standardizasyonu tamamlanmış, ancak verileri henüz yayınlanmamış olan MMPI-2, Depresyon ve Anksiyete içerik ölçeklerinin ölçütle bağlantılı geçerliği ve MMPI-2'nin üç geçerlik, on klinik ve on beş içerik ölçeğinin Test Tekrar Test güvenirliğini araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde, veriler MMPI-2 soru kitapçığı, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ile toplanmıştır. Ûrneklem grubunu; psikiyatrik yardım görmemiş ya da yardım başvurusunda bulunmamış, 17-30 yaşları arasında üniversite öğrencisi 54 kadın ve 26 erkek oluşturmaktadır. Bu çalışmada veriler dört aşamada analiz edilmiştir, ilk olarak tüm MMPI-2 geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin ortalama ve standart kaymaları hesaplanmıştır. Bu analizler sırasında, ölçeklerin ham puanlarının T puanına dönüştürülmüş standart puanları kullanılmıştır, ikinci aşamada, MMPI-2 Depresyon ve Anksiyete içerik ölçeklerinin ölçütle bağlantılı geçerlikleri Pearson Momentler Korelasyon tekniği kullanılarak hesaplanmıştır. Üçüncü aşamada, MMPI-2 Depresyon ve Anksiyete içerik ölçeklerinin, BDE ve Stai-2 108ölçüt değişkenlerini yordama gücü Hiyerarşik Regresyon Analiz tekniği kullanılarak hesaplanmıştır. Dördüncü aşamada, Pearson Momentler Korelasyon tekniği kullanılarak, MMPI-2 içerik ölçeklerinin içsel geçerliği ve MMPI-2 geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin Test Tekrar Test güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Güvenirlik işlemleri MMPI-2 ölçeklerinin ham puanlar ile yürütülürken; geçerlik işlemleri MMPI-2 ölçeklerinin T puanları ve ölçüt değişkenlerin ham puanlan ile sürdürülmüştür. Yapılan analizler sonucunda; MMPI-2 geçerlik, klinik ve içerik ölçek ortalamalarının kadın ve erkek örnekleminde oldukça benzer olduğu ve ortalamaların 50 T puanına yakın olduğu görülmektedir. Bu bulgu, orijinal MMPl'ın bazı ölçeklerinde gözlenen, Türk normlarının Amerikan normlarından daha yüksek olması bulgusunun, MMPI-2 ölçekleri için söz konusu olmadığını göstermektedir. MMPI-2 Depresyon ve Anksiyete içerik ölçeklerinin ölçütle bağlantılı geçerliklerini belirlemek amacıyla Pearson Momentler Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Bu analiz sonucunda; MMPI-2 Depresyon ve Anksiyete içerik ölçekleri ile BDE, Stai-1 ve Stai-2 ölçüt değişkenleri arasında saptanan yüksek korelasyonlar, MMPI-2 Depresyon ve anksiyete içerik ölçeklerinin Türk üniversite örnekleminde, ölçütle bağlantılı geçerlik kriterlerinin karşılandığını göstermektedir. Bu bulgular, Amerikan örnekleminde elde edilen sonuçları desteklemekle birlikte, Türk örnekleminde oluşan korelasyonların daha yüksek olduğunu göstermektedir. 109Yapılan Hiyerarşik Regresyon analizi sonucunda, erkeklerde MMPI-2 Depresyon içerik ölçeğinin BDE ölçüt değişkenini; Anksiyete içerik ölçeğinin Stai-2 ölçüt değişkenini tek başına anlamlı yordadıkları saptanmıştır. Kadın örneklem grubunda MMPI-2 Depresyon içerik ölçeğinin, BDE ölçüt değişkeninde yaptığı katkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu ancak, Anksiyete içerik ölçeğinin, Stai-2 ölçüt değişkenindeki katkısının Wrk, Sod ve Obs içerik ölçekleri kadar anlamlı olmadığı ve Anksiyete içerik ölçeğinin Stai- 2 ölçüt değişkenini tek başına yordamadığı belirlenmiştir. MMPI-2 içerik ölçeklerinin içsel geçerliğini belirlemek amacıyla hesaplanan Pearson Momentler Korelasyon tekniği ile; içerik ve klinik ölçekler arasında yüksek korelasyonların olduğu saptanmıştır. Bu korelasyonlar, Türk üniversite örnekleminde, MMPI-2 içerik ölçeklerinin, içsel geçerlik ölçütünü karşıladığını göstermektedir. MMPI-2 geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin Test Tekrar Test güvenirliklerini belirlemek için hesaplanan Pearson Momentler Korelasyon tekniği ile; erkek örnekleminde Pd (r=.34) klinik ölçeği haricindeki tüm geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerin kadın ve erkek örneklemindeki korelasyon katsayılarının istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek olduğu saptanmıştır. Bu güvenirlik katsayılarının Amerikan örnekleminde oluşan güvenirlik katsayılarına çok yakın olduğu görülmektedir. Türk üniversite örnekleminde saptanan bu 110güvenirlik katsayıları, MMPI-2 geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin test tekrar test güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Yukarıda özetlenen bulgular, MMPI-2'nin geçerlik, klinik ve içerik ölçeklerinin ülkemizdeki klinik uygulamalarda ve araştırmalarda rahatlıkla kullanılabileceğinin kanıtıdır 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Standardisation, reliability and validity of a personality test should be examined before it is published and released for clinical use or used for research purposes. Turkish Standardisation studies of MMPI-2 scales had been recently completed by Savaşır and Çulha, but the study has not been published yet (1996). The aim of this study is two fold: The first aim is to examine the criterion- related validity of Depression and Anxiety content scales of MMPI-2 in a sample of Turkish university students. The second aim is to examine the test-retest reliability of all validity, clinical and content scales of MMPI-2 in the same sample of Turkish university students. MMPI-2 Turkish booklet, Turkish version of Beck Depression Inventory, State-Trait Anxiety Scale were used for data gathering. The sample consisted of 54 female and 26 male university students who didn't have any psychiatric or psychological help. The age 17-30 years. 112The data was analysed in four steps. Firstly, means and standard deviations of all the MMPI-2 scales were computed. Secondly, the pearson moment product correlations Dep and Anx content scales of the MMPI-2 with three criterion variables (BDE, STAI-1, STAI-2) were computed. Related to the second step, to examine the criterion related validity of Dep and Anx content scales hierarchical regression analyses were computed for examining the predictive value of Dep and Anx content scales on BDE and STAI-2 criterion variables. As the third step the internal validity of the MMPI-2 content scales were examined by calculating the pearson moment product coefficients of content scales with clinical scales. The last step was computing the test-retest reliability of all validity, clinical and content scales of MMPI-2. The raw scores of MMPI-2 scales were used in computing test-retest reliability of scale; the T scores of MMPI-2 and raw scores of criterion variables (BDE, SATI-1, STAI-2) were used in all of the validity studies. The Means and standard deviations of T scores of Turkish MMPI-2 scales were very similar to the American university students norms. The pearson moment product correlations between Dep and Ank scales of MMPI-2 with three criterion scales (BDE, STAI-1 STAI-2) were very high 113indicating that the criterion validity of the MMPI-2 is very high in Turkish university student sample. These validities are even higher than the American sample. Also the high pearson moment product correlations between content and clinical scales indicate that MMPI-2 content scales have high internal validity in the sample. The result of hierarchical regression analyses in males indicate that Dep content scale is the only predictor of BDE criterion variable While Anx content scale is the only predictor of STAI-2. In the female sample, MMPI-2 Dep content scale is found to be a significant predictor of BDE scores, but the Anx content scale was not found to be a significant predictor of STAI-2. In females Wrk, Sod and Obs content scales were found to be significant predictor of STAI-2 scores. The test-retest reliabilities of all MMPI-2 validity, clinical and content scales were found to be high and significant in Turkish university student sample. The similarities of test-retest correlations of Turkish and American university student samples is a finding that shows the reliability of MMPI-2 validity, clinical and content scales are high in Turkish university sample. 114To sum up all of the statistical analysis of this study shows that MMPI-2 validity, clinical and content scales are valid and reliable in Turkish sample and can be used for both clinical and research purposes in Turkey. 115