Depresyondaki düşünce bozukluklarının bilişsel kuram açısından incelenmesi
An Investigation of cognitive distortions in depression
  1. Tez No: 60373
  2. Yazar: GÜLER AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KÖKNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, araştırmanın temel amacı doğrultusunda olumsuz otomatik düşünceler ile depresyon arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu temel amacın dışında, çalışmanın iki yan amacı daha vardır. Bunlar: 1)0tomatik düşünceler Ölçeğinin (ODÖ) geçerliliğini ve güveni lirliğini araştırmak. 2)DSM-III?e göre major depresyon tanısı konan hastaların Beck Depresyon Ölçeğindeki (BDÖ) belirti dağılımlarını saptamak. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Beck1 in (1972, 1976) depresyona ilişkin geliştirdiği bilişsel kurama dayandırılmıştır. Çalışmanın genel hipotezi: Depresiflerin bilişleri çarpıtılmıştır ve olumsuz otomatik düşüncelerle depresyon arasında doğru orantılı ilişki vardır. İşlemsel hipotezler ise şöyledir: 1. Depresif hastaların BDÖ'de aldıkları puanlar arttıkça, ODÖ'de al dıkları puanlar da artacaktır. 2. Depresif hastaların Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri-Depres- yon ölçeğinde (MMPI-D) aldıkları puanlar arttıkça ODÖ'de aldıkla rı puanlar da artacaktır. 3. Depresif hastaların her üç ölçekteki (BDÖ, ODÖ, MMPI-D) puanları normal kontrol grubundaki deneklerden yüksek olacaktır. Bu çalışma biri deney, diğeri kontrol grubu olmak üzere iki grup denekle gerçekleştirilmiştir. İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Psi-- v - kiyatri Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hastalardan, aşağıda ki ölçütlere uyan 50 hasta deney grubunu oluşturmuştur. Deney grubunun seçme ölçütleri şunlardır: a) DSM-III'e göre major depresyon tanısı almak. b) BDÖ'de 14 ve daha yukarı puan almak. c) Son altı aydır elektrokonvülsif tedavi (EKT) uygulanmamış ve son 15 gündür ilaç tedavisinde olmamak. d) 20-45 yaş grubu içinde olmak. e) En az ilkokul mezunu olmak. Cinsiyet, yaş ve öğenim durumu açısından deney grubu ile aynı özellikleri taşıyan gönüllülerden oluşan 50 kişi kontrol grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu için seçme ölçütleri şunlardır: a) Daha önce herhangi bir psikiyatrik tanı ve müdahale almamış olmak. b) BDÖ'de 10 ve daha aşağı puan almak. Hem deney hem de kontrol grubuna "BDÖ, ODÖ ve MMPI-D ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri hipotezlerin doğrulandığını göstermiştir. ODÖ'nin gerek BDÖ, gerekse MMPI-D ölçekleri ile ista tistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyonu olduğu saptanmıştır. Depresif hastaların her üç ölçekteki (BDÖ, ODÖ, MMPI-D) puanları kontrol grubunun puanlarından anlamlı düzeyde yüksektir. ODÖ'nin depresyondaki olumsuz otomatik düşünceleri ölçmekte geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to investigate mainly, the re lationship between cognitive distortions, namely negative automatic thoughts, and depression. Aditionally, the reliability and validity of the Automatic Thoughts Questionnaire (ATQ) in a clinical popu lation were investigated. The frequency of depressive symptoms of depressed subjects on the Beck Depression Inventory (BDI) was studied as well. The theoretical framework of the study was based on the cogni^ tive theory of depression (Beck, 1972, 1976). The general hypothesis of the investigation was that“There is positive relationship between negative automatic thoughts and depression.”The operational hypotheses were as follows: 1. The higher the BDI scores of depressives, the higher the ATQ sco res will be. 2. The higher the Minnesota Multiphasic Personality Inventory-Dep ression scale (MMPI-D) scores of depressives, the higher the ATQ scores will be. 3. The scores of depressives on all the three measures (i.e., BDI, ATQ, MMPI-D) will be higher than normal controls. The present study included two groups of subjects. Fifty dep ressed and 50 nondepressed normal volunteers participated as subjects in this study. Depressed subjects were selected from among the patients who, consulted the outpatient section of the Istanbul Faculty of Medi cine, Department of Psychiatry.- vıı - The criteria for inclusion in the experimental group were: a) a diagnosis of major depression according to the criteria of the DSM-III. b) a score of 14 or above on the BDI. c) no treatment with electroconvulsive therapy (ECT) within the last six months and no medication within the last 15 days. d) age between 20 and 45 years. e) having graduated at least from primary school. An age-, sex-, and education-matched control group was selec ted from volunteer. The inclusion criteria of the control group were: a) never having had a major depression or other major psychiatric disorder before. b) a score of 10 or below on the BDI. BDI, ATQ and MMPI-D scales were administered to all depressed subjects and control groups. The results indicated that all of the hypotheses were confir med. The ATQ demonstrated significant correlation with both the BDI and the MMPI-D. A sample of clinically depressed patients was found to differ significantly in reported frequency of negative automatic thoughts from nondepressed controls. The scores of the depressed group on all of the three measures (BDI, ATQ, MMPI-D) were signifi cantly higher than the normal control group. The ATQ proved to have sufficient internal reliability and concurrent validity to justify clinical use as a general measure of depression-related negative automatic thoughts.