Turistlerin çevreye yönelik endişelerinin çevresel tutum ve çevre dostu davranış üzerine etkisi: Antalya örneği
The effect of tourists' environmental concerns on environmental attitude and eco-frendly behavior:The case of Antalya
  1. Tez No: 1000446
  2. Yazar: KUZEY YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bireylerin iklim değişikliği, çevre kirliliği doğal kaynakların zarar görmesi gibi çevre sorunlarına ilişkin farkındalıkları çevresel kaygılara neden olmaktadır. Bireylerin çevre konusunda daha bilinçli hale gelmesi, bu kaygıların ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi doğrultusunda tüketim tercihlerinin değişmesine neden olmaktadır. Turizm sektöründe bu kaygıların dikkate alınmasıyla sektörde sürdürülebilir uygulamaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Turistlerin çevresel kaygıları, tutumları ve davranışları arasındaki ilişki önemli bir konu haline gelmiştir. Tez çalışmasının amacı, Antalya'yı ziyaret eden yerli turistlerin çevreye yönelik endişe düzeylerinin konaklama işletmeleri seçiminde çevresel tutum ve çevre dostu davranışları üzerine etkisini tespit etmektir. Amaç kapsamında araştırmanın modeli ve hipotezleri oluşturulmuştur. Tez çalışmasında veri toplama yöntemi olarak anket tekniği tercih edilmiş ve anket formu uygulanmadan önce Etik Kurul İzni alınmıştır. Anket formu, Mayıs- Haziran aylarında Antalya'yı ziyaret eden yerli turistlere yüzyüze ve çevrimiçi ortamda uygulanarak veriler elde edilmiştir. 510 adet anket formundan elde edilen veri setine betimleyici istatistiklerin yanı sıra katılımcıların çevreye yönelik endişe düzeyleri, çevresel tutum ve konaklama işletmesi tercihinde çevre dostu davranışları arasındaki ilişkileri ve birbirleri üzerine etkilerini belirlemeye yönelik analizler yapılmıştır. Katılımcıların çevreye karşı endişeleri ile çevrenin korunmasını destekleyen tutumları ve davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların çevreye yönelik endişeleri arttıkça çevresel tutum ve konaklama işletmesi tercihinde çevre dostu davranışlarına yönelik algıları da artmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalar ile karşılaştırılarak öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental concerns arise from people's awareness of environmental problems such as climate change, pollution, and natural resource damage. People with high environmental awareness try to reduce their environmental concerns by changing their consumption preferences for environmentally friendly products. Stakeholders in the tourism sector have also considered these concerns, resulting in the emergence of sustainable, environmentally friendly practices in all areas of the industry. Within the scope of these developments, the relationship between tourists' environmental concerns, attitudes, and behaviors has become an important issue. The thesis study aims to determine the effect of environmental concern levels among local tourists visiting Antalya on their environmental attitudes and environmentally friendly behaviors when choosing accommodation establishments. The research model and hypotheses were created within the scope of the purpose. In the thesis study, the questionnaire technique was preferred as the data collection method, and Ethics Committee Permission was obtained before the questionnaire form was applied. The questionnaire form was applied face-to-face and online to domestic tourists visiting Antalya in May and June. The data set obtained from 510 questionnaire forms was analyzed to determine the relationships between the participants' levels of concern for the environment, environmental attitudes, and environmentally friendly behaviors in accommodation business preference and their effects on each other, as well as descriptive statistics. It was found that there was a significant positive relationship between the participants' concern for the environment and their attitudes and behaviors that support the protection of the environment. As a result, as the participants' concern for the environment increases, their environmental attitudes and perceptions towards environmentally friendly behaviors in accommodation business preferences also increase. These results were compared with similar studies in the literature, and recommendations were made.