Lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve yeme bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between digital game addiction and food addiction in high school students
  1. Tez No: 1000647
  2. Yazar: EBRU PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Adolesan dönemin bağımlılık niteliğindeki davranışlar açısından riskli bir dönem olduğu bilinmektedir. Dijital oyun bağımlılığı ve yeme bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklar bu dönemde daha sık görülme potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışma özellikle adölesanlarda giderek büyük bir sorun haline gelen dijital oyun bağımlığının, obezite açısından önemli bir risk teşkil eden yeme bağımlılığıyla ilişkisini araştırmak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi'nde okuyan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve velileri tarafından onam verilen 9.,10. Ve 11.sınıf öğrencilerinden oluşan 170 kişi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyodemografik form, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7) ve YALE yeme bağımlılığı ölçeği (YYBÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda öğrencilerin %37,6 'sının dijital oyun bağımlılığı açısından riskli kategoride yer aldığı; ölçek maddeleri arasında en yüksek ortalamanın“Günlük yaşamdan uzaklaşmak için oyun oynadığın oldu mu?”(Ort. = 3,01; S = 1,40) sorusuna verilen yanıtlarda olduğu görülmüştür. En çok tercih edilen oyun türü savaş ve şiddet oyunları (%26,8) olarak tespit edilmiştir. Erkek cinsiyette (p <0.001), anne eğitim düzeyi yüksek olanlarda (p < 0.01), günlük internet kullanımı sekiz saat ve üstünde olanlarda (p < 0.01) , dijital oyunlar ile daha fazla vakit geçirenlerde (p < 0.001) ve fiziksel aktivite oranı düşük olanlarda (p <0.05) dijital oyun bağımlılığı oranları yüksek saptanmıştır. Öğrencilerin %51.2'sinin yeme bağımlılığı açısından yüksek risk altında olduğu bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarında en yüksek oran 'Yiyeceğin aşırı miktarlarda ve uzun süre tüketilmesi (%87.1)'; en sık sorun yaşanan yiyecek türü çikolata/gofret olarak saptanmıştır. Fiziksel aktivite oranı ara sıra olanlarda (p <0.05) yeme bağımlılığı oranı yüksek olarak bulunmuştur. Araştırmamızda DOBÖ tanısı olan katılımcıların YYBÖ ortalamalarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu ( p < 0.01) görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda dijital oyun bağımlılığı ile yeme bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bulgular, bağımlılık açısından risk grubunda yer alan adolesanlarda davranışsal bağımlılıkların da dikkat çekici oranlarda görülebildiğini ve bağımlılıkla mücadelede bu dinamiklerin de dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adolescence is known to be a period associated with an increased risk for addiction-related behaviors. Behavioral addictions such as digital gaming addiction and food addiction have the potential to occur more frequently during this developmental stage. This study was conducted to investigate the relationship between digital gaming addiction, which has become an increasingly significant problem among adolescents, and food addiction, which poses an important risk factor for obesity. Materials and Methods: The study included 170 students from the 9th, 10th, and 11th grades of Bolu İzzet Baysal Anatolian High School who agreed to participate and provided parental consent. Data were collected using a sociodemographic questionnaire, the Digital Game Addiction Scale (DGAS-7), and the Yale Food Addiction Scale (YFAS). Results: In our study, 37.6% of the students were categorized as being at risk for digital gaming addiction. Among the items of the scale, the highest mean score was observed in the statement:“Have you ever played games to escape from daily life?”(Mean = 3.01; SD = 1.40). The most frequently preferred game genre was war and violence games (26.8%). Digital gaming addiction rates were significantly higher among males (p < 0.001), students whose mothers had higher educational levels (p < 0.01), those with eight or more hours of daily internet use (p < 0.01), those spending more time on digital games (p < 0.001), and those with lower levels of physical activity (p < 0.05). Additionally, 51.2% of the students were found to be at high risk for food addiction. Among the subscales, the highest rate was observed in“consumption of food in excessive amounts and for prolonged periods”(87.1%); chocolate/wafer was identified as the most problematic food category. Food addiction rates were significantly higher among students with medium physical activity levels (p < 0.05). In our study, participants diagnosed with digital gaming addiction had significantly higher YFAS scores (p < 0.01). Conclusion: A significant relationship was found between digital gaming addiction and food addiction in our study. These findings indicate that behavioral addictions can be observed at notable rates among adolescents who are at risk for addiction. The results also highlight the importance of considering these dynamics in efforts to combat addictive behaviors.