Consumer motivations for subscribing to local svod platforms in Turkey
Türkiye'de yerli svod platform aboneliklerine yönelik tüketici motivasyonlari
  1. Tez No: 1000761
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAL TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk tüketicilerin yerli dijital video (SVOD) platformlara abone olma kararlarını etkileyen temel faktörleri incelemektedir. UTAUT2 ve SOR kuramsal çerçevelerinden yararlanılarak, tüketici kimliğine ilişkin unsurlar ile yerli SVOD hizmetlerini kullanma motivasyonları arasındaki etkileşim ele alınmıştır. Odak grup görüşmeleri ve anket yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bu çalışma, yerli SVOD aboneliklerine yönelik bir takım temel motivasyon kalıplarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın konusu olan başlıca bireysel motivasyon kalıpları, gelişmelerden haberdar olma ve trendleri yakalama arzusu, sosyal aidiyet ve toplumsal konuşmalarda yer alma ihtiyacı ve medya deneyimlerinde standartlaşma ya da uyarlamaya yönelik bireysel eğilimlerdir. Bu araştırma, hızla değişen dijital medya ortamında tüketici davranışlarının daha derinlemesine anlamaya yönelik akademik literatüre katkı sağlamayı ve ilgili paydaşlar için yol gösterici bilgiler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the underlying factors influencing Turkish consumers' decisions to subscribe to local Streaming Video On Demand (SVOD) platforms. Drawing upon UTAUT2 and SOR frameworks, the study explores the interplay between consumer identity factors and their motivations to use local SVOD services. Through a combination of focus group and survey methodologies, the research aims to identify key motivational patterns including a desire to stay informed and ahead of trends, sensitivity to social belonging and relevance, and individual orientations toward either standardization or adaptation in media experiences. This research aims to contribute to a deeper understanding of consumer behaviour in the rapidly evolving digital media landscape, offering helpful insights for industry stakeholders and researchers.