Muhasebe standartları yönünden finansal tabloların konsolidasyon ilkeleri ve uygulamaları
Principles and applications of the consolidation of the financial statements and accounting standards
- Tez No: 100082
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET İşletmeler, sosyal ve ekonomik gerekçelerle büyüme yoluna gitmektedirler. Büyümeyi dış büyüme yoluyla gerçekleştirmeye karar veren işletmelerin karşılaştıkları bir seçenek, başka şirketlerin yönetimlerini kontrol etmek amacıyla o şirketlerin sermayelerine yatırım yapmak ve ortakları olmaktır. Bu büyüme şekli holdingleşme olarak tanımlanır. Her şirkette olduğu gibi holding şirketlerde de ortakların, sermaye piyasası yatırımcılarının, kredi kuruluşlarının, devletin vb. tarafların bilgi taleplerine karşılık verecek şekilde finansal raporlama yapılmaktadır. Holding şirketler hakkında dışa dönük raporlama araçları, konsolide finansal tablolardır. Konsolide finansal tablolar, gerek ulusal gerek uluslararası piyasalarda ilgililere doğru, tarafsız, karşılaştırabilir ve yeterli bilgiyi sunabilmelidir. Finansal tabloların bu nitelikleri taşıması için, ulusal ve uluslararası muhasebe standartlarına uygun olarak hazırlanması gerekir. Konsolide finansal tablolarla ilgili olarak yapılan bu çalışmada, genel açıklamalar yerine, Türkiye Muhasebe Standardı -5, Sermaye Piyasası Kurulu Tebliğleri, Uluslararası Muhasebe Standardı -27 gibi genel kabul gören ve yasal nitelik taşıyan düzenlemeler esas alınmıştır. Böylece hem bu tabloların hazırlanmasında uygulamada kabul gören yöntemlerin kullanılışı açıklanmış hem de bu düzenlemeler arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle işletmeleri büyümeye yönlendiren nedenler, holdingleşme, konsolide finansal tabloların düzenlenme nedenleri ve bu tabloların düzenlenmesindeki koşullar, muhasebe standartları ve tebliğler esas alınarak tartışılmıştır. Daha sonra da konsolide finansal tabloların düzenlenmesi konusu ele alınarak karşılaşılabilecek durumlar incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, Türkiye'de uygulamaya yön vermesi gerektiği düşünülen Türkiye Muhasebe Standardı - 5: Konsolide Finansal Tablolar standardına göre yapılmış bir uygulama çalışmasına yer verilmiştir. 255
Özet (Çeviri)
SUMMARY New companies and new products enter the marketplace and others are forced to leave or to change substantially in order to survive. In this setting, existing companies often find it necessary to combine their operations with those of other companies or to establish new operating units in emerging areas of business activity. The simple business setting in which one company has two or three manufacturing plants and produces products for a local or regional market is much less common now than it was several decades ago. As companies have grown in size, they often have developed complex organizational and ownership structures. Companies have attempted to grow through a combination of new product development and expansion of existing product lines. In many cases, however, entry into new product areas or geographic regions is more easily accomplished through acquisition of other companies. As a result, many companies have entered into business combinations as a means of attaining growth and diversification. Business combinations may take one of several legal forms. A stock acquisition is a type of business combination. The stock acquisition occurs when a company acquires the voting shares of another company and the two companies continue to operate as separate but related, legal entities. Because neither of the combining companies is liquidated, the acquiring company must report its ownership interest in the other company as an investment. In a stock acquisition, the acquiring company need not acquire all the other company's stock to gain control. The relationship that is created in a stock acquisition is referred to as a parent-subsidiary relationship. A parent company is one that owns a majority of the voting stock of another company, referred to as a subsidiary. 256Consolidated financial statements are usually required for the fair presentation of financial position and the results of a parent company and its subsidiaries. The purpose of consolidated statements is to present the results of operations and the financial position of a parent company and its subsidiaries essentially as if the group were a single company with one or more branches or divisions. Consolidated financial statements have to be prepared in accordance with the accounting standards. In this thesis, the national and international accounting standards and legal regulations are used to explain the preparation of the consolidated financial statements. The group of enterprises in Turkey have to use Turkish Accounting Standard (TMS) - 5: Consolidated Financial Statements to prepare their consolidated financial statements. There is also a communique that is published by the Capital Market Board of Turkey (SPK). International Accounting Standard -27: Consolidated Financial Statements and Accounting for Investments in Subsidiaries and Statement of Financial Accounting Standard No. 94: Consolidation of All Majority-Owned Subsidiaries are other related standards that used in this thesis. 257