Deneysel otizm spektrum bozukluğu modelinde glial hücrelerin rollerinin araştırılması
Investigating the role of glial cells in an experimental autism spectrum disorder model
  1. Tez No: 1000831
  2. Yazar: BADE CEVRİYE BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) dünya genelinde giderek artmasına rağmen, nörobiyolojisi aydınlatılamamış ve spesifik bir ilaç tedavisi geliştirilememiştir. Olası mekanizmalar arasında son yıllarda glial hücrelerin aşırı aktivasyonu ile ilişkili nöroinflamasyon ve bozulmuş otofaji sinyal yolağı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada valproik asit (VPA) ile oluşturulmuş OSB modelinde glial hücrelerin rolü antiinflamatuvar ve nöromodülatör etkileri bilinen agmatinin (AGM) olası etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sprague Dawley gebe sıçanlara, embriyonik 12,5. günde 400 mg/kg tek doz subkutan VPA verilerek model oluşturulmuş, postnatal 21.günde yavrular kontrol, OSB, OSB+AGM50 (50mg/kg/gün, P30-P45, intraperitoneal-ip) ve OSB+AGM100 (100mg/kg/gün, P30-P45, ip) gruplara (n=8) ayrılmıştır. P45-P52'de açık alan, sükroz püskürtme, zorunlu yüzme, sosyal etkileşim, yeni obje tanıma ve Morris'in su labirenti testleri uygulanmıştır. Davranış testleri bitiminde disekte edilen prefrontal korteks ve hipokampusta interlökin-1β, TLR4, LC3 ve Beklin-1'in mRNA ekspresyonları analiz edilmiş ve glial fibriler asidik protein (GFAP) immünofloresan boyama ile değerlendirilmiştir. Bulgular: OSB grubunda; açık alan testinde lokomotor aktivite ve tekrarlayıcı grooming davranışının arttığı, merkezde geçirilen sürenin azaldığı, feçes sayısının arttığı, sükroz püskürtme ve bilye gömme testlerinde tekrarlayıcı davranışların arttığı, sosyal etkileşim testinde sosyalleşmenin azaldığı, yeni obje tanıma ve Morris'in su labirenti testlerinde öğrenme ve bellek performansının bozulduğu belirlenmiştir. OSB+AGM50 ve OSB+AGM100 gruplarında ise tekrarlayıcı davranışların azaldığı, sosyal etkileşimin ve öğrenme/bellek fonksiyonlarının anlamlı düzeyde iyileştiği görülmüştür. OSB grubunda IL-1β ve TLR4 mRNA ekspresyonlarının arttığı, LC3 ve Beklin-1 mRNA ekspresyonlarının ise değişmediği, AGM tedavisinin artan tüm ekspresyonları her iki dozda baskıladığı belirlenmiştir. GFAP immünofloresan sinyalinin OSB grubunda arttığı, AGM100 grubunda ise azaldığı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda, OSB nörobiyolojisinde glial aşırı aktivasyona bağlı olarak gelişen nöroinflamasyonun önemli bir rol oynadığı, AGM'nin, stereotipik sosyal ve bilişsel bozuklukları artmış nöroinflamatuvar yanıtı baskılayarak ve artmış glial aktivasyonu düzenleyerek etki yaptığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the prevalence of Autism Spectrum Disorder (ASD) continues to increase worldwide, its neurobiology remains incompletely understood and no specific pharmacological treatment has yet been established. Among the proposed mechanisms, neuroinflammation associated with excessive activation of glial cells and disruption of autophagy signaling pathways has drawn increasing attention in recent years. In this study, we investigated the role of glial cells and the potential effects of agmatine (AGM), a compound known for its antiinflammatory and neuromodulator properties, in a valproic acid (VPA)-induced experimental model of ASD. Material and Method: An ASD model was established in pregnant Sprague Dawley rats by administering a single subcutaneous dose of VPA (400 mg/kg) on embryonic day 12.5. On postnatal day 21, offspring were divided into four groups (n=8): control, ASD, ASD+AGM50 (50 mg/kg/day, P30–P45, intraperitoneal), and ASD+AGM100 (100 mg/kg/day, P30–P45, intraperitoneal). Between P45-P52, animals underwent open field, sucrose splash, forced swim, social interaction, novel object recognition, and Morris's water maze tests. In the prefrontal cortex and hippocampus IL-1β, TLR4, LC3, and Beclin-1 mRNA expressions and glial fibrillary acidic protein (GFAP) was evaluated by immunofluorescence staining. Results: In the ASD group, locomotor activity, repetitive grooming and fecal boli count increased in the open field test, time spent in the center decreased. Repetitive behaviors were elevated in sucrose splash and marble burying tests, social interaction was reduced, and learning and memory performance were impaired in the novel object recognition and Morris's water maze tests. In both ASD+AGM50 and ASD+AGM100 groups, repetitive behaviors decreased, while social interaction and learning/memory functions improved. IL-1β and TLR4 mRNA expression levels were elevated in the ASD group, whereas LC3 and Beclin-1 were unchanged. AGM treatment suppressed all increased expression levels at both doses. GFAP immunofluorescence was increased in the ASD group and reduced in the AGM100 group. Conclusion: Our findings suggest that neuroinflammation driven by excessive glial activation plays a critical role in ASD neurobiology. AGM appears to ameliorate stereotypic, social, and cognitive impairments by suppressing heightened neuroinflammatory responses and modulating glial activation.