DENTAL ANKSİYETESİ OLAN ÇOCUKLARDA DAİMİ BİRİNCİ BÜYÜK AZI DİŞLERİN RESTORASYONLARI SIRASINDA DİNLEDİKLERİ MÜZİĞİN AĞRI, ANKSİYETE VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN İNCELENMESİ
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF MUSIC LISTENED TO DURING THE RESTORATION OF PERMANENT FIRST MOLARS ON PAIN, ANXIETY, AND BEHAVIOR IN CHILDREN WITH DENTAL ANXIETY
  1. Tez No: 1000854
  2. Yazar: ELİF UĞURBEKLER HÜNDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA MUSTULOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Dental anksiyete; diş tedavi sırasında kontrol kaybı ve korku ile karakterize olan çocukların psikolojik ve fizyolojik iyilik halini olumsuz yönde etkileyen durum olarak tanımlanmaktadır. Bu tez çalışmasında alt daimi birinci büyük azı dişlerin restorasyonları sırasında orta düzey dental anksiyeteli çocuklara uygulanan müzik temelli dikkat dağıtma tekniğinin dental anksiyete, ağrı ve davranış üzerindeki etkisi incelendi. Çalışma için Çocuk Korku Değerlendirme Skalası Dental Alt Ölçeği (CFSS-DS) ile orta seviye dental anksiyeteye sahip 7-10 yaş grubu aralığında 45 çocuk hasta belirlendi ve rastgele 3 gruba ayrıldı (n=15). İlk gruba enstrümental Mozart Senfonisi, ikinci gruba çocukların tercih ettiği müzik, kontrol grubuna ise herhangi bir müzik dinletilmeden diş tedavisi tamamlandı. Her hastanın tedaviden önce, kavite açıldıktan sonra ve tedavi bitiminde olmak üzere 3 defa nabız, sistolik-diyastolik kan basıncı, kan oksijen satürasyon (SpO₂) değeri ve vücut sıcaklığı ölçüldü. Her hastadan tedavi başlamadan önce ve bittikten sonra ELİSA kiti ile ölçülen tükürük kortizolü numuneleri alındı. Hastaların tedavi sürecinde ağrı değerlendirmesi Görsel Yüz Skalası (FIS) ve davranış değerlendirmesi hekimin gözleminden yola çıkarak Görsel Analog Skalası (VAS) ile yapıldı. Tedavi sonundaki anksiyeteyi ölçmek için Modifiye Çocuk Dental Anksiyete Skalası Yüz Versiyonu (MDASf) ve CFSS-DS tekrar uygulandı. Değerlerde meydana gelen değişimler istatistiksel olarak analiz edildi. Tercih edilen müzik grubunda nabız ve tükürük kortizol değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görüldü (p<0.05). SpO₂, kan basıncı ve vücut sıcaklığı değerlerinde üç grupta da anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. CFSS-DS, grup içi analizlerde üç grubun da anksiyete düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu görüldü (p<0.05). Çocuklarda müzik ile dikkat dağıtma dental anksiyete kontrolünde etkili, düşük maliyetli ve uygulaması pratik bir yöntemdir. Alt daimi birinci büyük azıların tedavisi sırasında orta seviye dental anksiyeteli çocuklara kendi seçtikleri bir müziğin dinletilmesi, Mozart'a göre daha etkili görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Dental anxiety is defined as a condition characterized by fear and loss of control during dental treatment, negatively affecting the psychological and physiological well-being of children. This thesis investigated the effects of music-based distraction on dental anxiety, pain, and behavior in moderately anxious children during the restorative treatment of the mandibular permanent first molars. Forty-five children aged 7–10 with moderate dental anxiety, identified using the Children's Fear Survey Schedule–Dental Subscale (CFSS-DS), were randomly assigned to three groups (n=15). The first group listened to instrumental Mozart symphonies, the second group listened to self-selected music, and the control group underwent treatment without music. For each child, pulse rate, systolic and diastolic blood pressure, oxygen saturation (SpO₂), and body temperature were recorded at three time points: before treatment, after cavity preparation, and at the end of treatment. Salivary cortisol samples were collected before and after treatment and analyzed using ELISA. During treatment, pain was assessed using the Facial Image Scale (FIS), and behavior was evaluated based on the clinician's observation using the Visual Analog Scale (VAS). At the end of treatment, the Modified Dental Anxiety Scale–faces version (MDASf) and the CFSS-DS were administered again to measure post-treatment anxiety. Changes in all variables were statistically analyzed. A significant reduction in pulse rate and salivary cortisol levels was observed in the preferred music group (p<0.05). No significant changes were found in SpO₂, blood pressure, or body temperature across the groups. Within-group analyses of CFSS-DS showed a statistically significant decrease in anxiety levels in all three groups (p<0.05). Music-based distraction is an effective, low-cost, and practical method for managing dental anxiety in children, and self-selected music appears to be more effective than Mozart during restorative treatment of mandibular permanent first molars.