Cumhuriyet Dönemi'nde Arapça, Farsça ön ve son eklerin Türkçe olarak karşılanması
Making Turkish, Arabic, Persian affixes and suffixes in the Republic Era
  1. Tez No: 100088
  2. Yazar: HATİCE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 629
Özet
“Cumhuriyet Döneminde Arapça, Farsça Ön ve Son Eklerin Türkçe Olarak Karşılanması”dır. Tezde Ön Söz, Giriş ve üç bölüm bulunmaktadır. Giriş bölümünde Türkçeleştirme faaliyetlerine genel olarak değinilmiştir. I. bölümde Arapça ve Farsça ön ekler alfabetik olarak verilmiştir. Eklerin nasıl Türkçeleştirildiği örnekleriyle gösterilmiştir. II. bölümde Arapça ve Farsça son ekler alfabetik verilmiş, hangi şekillerde Türkçeleştirildiği örnekleriyle gösterilmiştir. HI. bölümde ise önce Sonuç verilmiş; ardından Arapça, Farsça ön ve son eklere ait örneklerin alfabetik dizinleri sunulmuştur. Çalışmanın sonunda Kaynaklar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The name of the thesis is“Making Turkish Arabic, Persian Affixes and Suffixes in the Republic era”The thesis contains preface, introduction and three sections. In the introduction part making Turkish activities are discussed. In the first section Arabic and Persian affixes are listed in the alphabetical order. How the affixes were made Turkish are showed with examples. In the second section Arabic and Persian suffixes are listed in the alphabetical order and examples which are related to how the suffixes were made Turkish are also given. In the third section, the result was given first. After than, the alphetical index of Arabic, Persian affixes and suffixes was offered. At the end of the thesis there are the references.