Mekanik üretim araçlarından kaynaklanan toprak deformasyonunun insansız hava aracı verileri kullanılarak belirlenmesi
Determination of soil deformation caused by mechanical harvesting equipment using unmanned aerial vehicle data
- Tez No: 1000978
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
Özet
Mekanik bölmeden çıkarma araçlarının (sürütücülerin) orman toprağı üzerinde oluşturduğu fiziksel etkiler İnsansız Hava Aracı (İHA) tabanlı sayısal görüntüler kullanılarak değerlendirilmiştir. Saros Orman İşletme Şefliği'nde yürütülen araştırmada, manuel ölçüm yöntemi (cetvel yöntemi) ile İHA verileri karşılaştırılmıştır. Farklı eğim gruplarında (%0–20 ve %20–50) beşinci, onuncu ve on beşinci turlarda gerçekleştirilen sürütme işlemleri sonucunda oluşan tekerlek izi derinlikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, İHA görüntülerinden hesaplanan tekerlek izi derinliklerinin manuel ölçümlerle büyük oranda uyumlu olduğunu göstermiştir. Yüksek eğimli alanlarda (%20–50) tekerlek izi derinliklerinin daha fazla olduğu ve tur sayısının artmasıyla birlikte iz derinliğinde belirgin bir artış eğilimi bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, toprak özelliklerinden hacim ağırlığının düşük eğimli alanlarda artma, yüksek eğimli alanlarda ise azalma eğiliminde olduğu; higroskopik nemin ise düşük eğimlerde artarken yüksek eğimlerde azaldığı belirlenmiştir. Çalışma, İHA tabanlı yöntemlerin ormancılıkta toprak deformasyonunun izlenmesinde güvenilir bir alternatif olduğunu ortaya koymuştur. Bu yöntem, mekanik üretim araçlarının çevresel etkilerinin önceden tespit edilmesine ve üretim planlamalarının daha sürdürülebilir biçimde yapılmasına olanak sağlayabilir. Elde edilen metodoloji, ormancılıkta kullanılan diğer mekanik makinelerin çevresel etkilerinin değerlendirilmesinde de uygulanabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The physical impacts of mechanical timber extraction machines (skidders) on forest soil were evaluated using Unmanned Aerial Vehicle (UAV)-based digital imagery. The research was conducted in the Saros Forest Enterprise Chief, where field measurements (manual ruler method) and UAV data were comparatively analyzed. Wheel rut depths were determined after skidding operations performed at two slope classes (0–20% and 20–50%) and during the 5th, 10th, and 15th passes of the skidder. The results indicated that the rut depths calculated from UAV imagery were highly consistent with those obtained from manual measurements. It was observed that rut depths were greater on steeper slopes (20–50%) and increased with the number of machine passes. In addition, soil properties such as bulk density and hygroscopic moisture showed varying trends with slope and pass number; bulk density tended to increase in low-slope areas while decreasing in steep slopes, whereas hygroscopic moisture increased in low slopes but decreased in higher slopes. The study demonstrated that UAV-based techniques provide a reliable approach for monitoring soil deformation caused by forest operations. The proposed methodology can enable the prediction of potential environmental impacts of mechanical harvesting equipment and contribute to the development of more sustainable forest production planning. Furthermore, this method has potential applicability for evaluating the environmental effects of other mechanized forestry systems used in Turkey.