Okul öncesi çocukların prososyal davranışları, problemli medya kullanımları ve değer düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool children's prosocial behaviors, problematic media use and value levels
  1. Tez No: 1000979
  2. Yazar: TURAN OZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okul öncesi dönem, gelişimsel açıdan en kritik dönemlerden biridir ve bu kritik dönemde çocukların prososyal becerileri, temel insani değerleri edinmeleri onların gelecek yaşamlarını da olumlu etkileyecektir. Bu araştırma, sosyal becerileri gelişmiş, temel insani değerleri edinmiş, bilgi çağı olarak nitelendirilen günümüzde bilinçli medya kullanan çocukların yetiştirilmesi bakımından bir farkındalık oluşturması bakımından önemlidir. Araştırmada, okul öncesi çocukların prososyal davranışları ile problemli medya kullanımı ve değer düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışma gurubunun oluşturulmasında seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan tamamı MEB'e bağlı eğitim kurumlarında eğitime devam eden 60-72 ay arası 367 ebeveyn ve okul öncesi öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak 'Çocuk Prososyallik Ölçeği Öğretmen Formu' (ÇPÖ), 'Problemli Medya Kullanım Ölçeği' (PMKÖ), 'Okul Öncesi Değerler Ölçeği' (OÖDÖ) ve çalışma grubunun ebeveyn özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 'Demografik Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çocukların değer düzeyleri ile prososyal davranışları arasında pozitif yönde anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocukların sahip oldukları değer düzeyleri ile problemli medya kullanım durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Değerler ölçeğinin alt boyutları olan saygı, sorumluluk, iş birliği, paylaşım, dostluk ve dürüstlük ile prososyal davranışlar arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre araştırma sonuçlarında çocukların problemli medya kullanım düzeyleri farklılaşmamıştır. Çocukların kullandığı medya araçlarına göre değerler ve prososyal davranış değişkeni açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Problemli medya kullanım düzeyleri kullanılan medya aracı türüne göre farklılaşmaktadır ve cep telefonu kullanan çocukların puanları diğer gruplardan daha yüksektir. Son olarak araştırma değişkenlerinden problemli medya kullanımı ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırma sonuçları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve eğitim uygulamaları ile gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The preschool period represents one of the most critical stages of human development. During this formative phase, the acquisition of prosocial skills and fundamental human values plays a vital role in shaping children's future lives. In today's information age, this study is significant in terms of raising awareness about nurturing children who are socially competent, have internalized essential human values, and use media in a conscious and responsible manner. Accordingly, this research aimed to examine the relationships among preschool children's prosocial behaviors, problematic media use, and value levels by employing a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The study group was determined using the simple random sampling method, a probability sampling technique. The research was conducted with the participation of 367 parents and preschool teachers of children aged 60–72 months who were enrolled in educational institutions affiliated with the Ministry of National Education (Meb) in Istanbul. Data were collected through the Child Prosociality Scale – Teacher Form (CPS), the Problematic Media Use Scale (PMUS), the Preschool Values Scale (PVS), and a Demographic Information Form developed by the researcher to obtain information regarding parental characteristics. The findings revealed a positive, significant, and strong relationship between children's value levels and their prosocial behaviors. No significant relationship was found between children's value levels and their problematic media use. Additionally, significant and positive correlations were identified between prosocial behaviors and the subdimensions of the values scale, including respect, responsibility, cooperation, sharing, friendship, and honesty. The results further indicated that children's problematic media use levels did not differ according to gender. No significant differences were observed in children's values or prosocial behaviors based on the types of media devices they used. However, problematic media use levels varied significantly depending on the type of media device, with children who used mobile phones obtaining higher scores than those using other devices. Finally, no significant relationship was identified between problematic media use and the other variables examined in the study. The findings were discussed in relation to the relevant literature, and recommendations were presented for educational practices and future research.