Uluslararası vergilendirmede mükellefiyet tanımından kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerileri
Challenges arising from the definition of taxpayer status in international taxation and proposed solutions
  1. Tez No: 1001037
  2. Yazar: AHMET DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uluslararası vergilendirmede mükellefiyet tanımından kaynaklanan sorunları; bilgi değişim süreçleri, dijital ekonomi, uluslararası çifte vergilendirme ile vergi kaçırma ve vergiden kaçınma bağlamında ele almaktadır. Mükellefiyet tanımı, bir devletin vergilendirme yetkisinin sınırlarını belirleyen temel hukuki çerçeveyi oluşturmaktadır. Ancak küreselleşme süreciyle birlikte ekonomik faaliyetlerin sınır ötesi nitelik kazanması ve ekonominin giderek daha fazla dijitalleşmesi geleneksel mükellefiyet tanımlarını yetersiz hale getirmiştir. Çalışma, uluslararası vergilendirmede ortaya çıkan çifte vergilendirme ve çifte vergilendirmeme sorunlarının, büyük ölçüde mükellefiyet tanımlarındaki uyumsuzluklardan kaynaklandığını savunmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, uluslararası vergilendirmenin yapısı, vergilendirme ilkeleri ve mükellefiyet kavramının teorik temelleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, mükellefiyet tanımından kaynaklanan sorunlar; bilgi değişimi, dijital ekonomi, uluslararası çifte vergilendirme ve vergi kaçırma ile vergiden kaçınma başlıkları altında incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise OECD ve Birleşmiş Milletler nezdinde uluslararası düzeyde yapılan çalışmalar ile çözüm önerileri değerlendirilmekte ve bu çalışma kapsamındaki önerilere yer verilmektedir. Çalışmanın temel bulgusu, uluslararası vergilendirmede, devletlerin mükellefiyet tanımları arasındaki farklılıkların, çifte vergilendirme ile vergi kaçırma/vergiden kaçınma riskini artırdığı, bilgi değişim sürecinde çeşitli sorunlara neden olduğu; mevcut mükellefiyet tanımlarının dijital faaliyetlerin vergilendirilmesi bakımından yetersiz kaldığı ve bu hususların sadece teknik açıdan değil, aynı zamanda egemenlik ve adalet ilkeleri açısından da önemli sonuçlar doğurduğudur. Bu kapsamda tezde, devletlerin mükellefiyet tanımlarının asgari müşterekler çerçevesinde uyumlaştırılarak çok taraflı uzlaşıyla uluslararası düzeyde benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines problems arising from the definition of taxpayer status in international taxation in the contexts of exchange of information, the digital economy, international double taxation, and tax evasion and avoidance. The definition of taxpayer status constitutes the legal framework determining the limits of a state's taxing rights. However, the cross-border nature of economic activities and the digitalization of the economy have rendered traditional definitions of taxpayer status inadequate. The study argues that problems of double taxation and double non-taxation largely stem from inconsistencies among national definitions of taxpayer status. The second chapter examines the structure and principles of international taxation and the theoretical foundations of taxpayer status. The third chapter analyses problems arising from the definition of taxpayer status in relation to exchange of information, the digital economy, international double taxation, and tax evasion and avoidance. The fourth chapter evaluates international developments and policy initiatives within the OECD and the United Nations and presents proposals developed in this study. The study concludes that differences among national definitions of taxpayer status increase the risks of double taxation and tax evasion or avoidance, create difficulties in information exchange, and remain inadequate for taxing digital activities. Accordingly, the thesis proposes harmonizing national definitions of taxpayer status through multilateral consensus based on minimum common standards.