İl özel idareleri bağlamında Tanzimat Devrinde kamu yönetiminin dönüşümü
The transformation of public administration in the Tanzimat Era in the context of provincial administrations
  1. Tez No: 1001137
  2. Yazar: EREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Tanzimat Döneminde yürütülen kamu yönetimi uygulamalarını incelenerek İl Özel İdarelerinin nasıl ortaya çıktığı, geçirdiği değişim ve dönüşümün hangi süreçlerden geçtiği ve bunların etkilerini incelemektir. Ayrıca bu çalışmanın bir diğer amacı ise Tanzimat Döneminde İl Özel İdarelerinin kuruluş aşamalarını ayrıntılarıyla inceleyerek, bu sürecin sebep-sonuç bağlamında değerlendirilmesini sağlamaktır. Araştırma sonucunda Tanzimat sonrası Osmanlı taşra yönetiminin, taşra meclislerinin ise merkezi otoriteye bağlı danışma organları olarak yapılandırıldığı ve merkeziyetçi idari sistemin pekiştirildiği bir dönem olduğu tespit edilmiştir. İl özel idareleri ise söz konusu süreçte yerel özerklikten ziyade merkezi otoritenin taşradaki uzantısı olarak faaliyet göstermiştir. Tanzimat reformlarıyla başlayan ve Kanun-i Esasi ile anayasal güvenceye kavuşturulan bu yapılanma, 1913 yılında çıkarılan geçici kanunla il özel idarelerinin mali ve idari bakımdan sınırlı da olsa yeni bir statüye kavuşmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the public administration practices implemented during the Tanzimat Period and to analyze the emergence of the Special Provincial Administrations, the processes of their transformation, and the effects of these developments. Furthermore, the study explores in detail the stages of the establishment of Special Provincial Administrations during the Tanzimat Period and evaluates this process within a cause-and-effect framework. The research findings indicate that, following the Tanzimat, the Ottoman provincial administration was reorganized in such a way that provincial assemblies functioned as advisory bodies subordinate to the central authority, thereby reinforcing the centralized administrative system. Special Provincial Administrations, in this context, operated as extensions of central authority rather than as units of local autonomy. This structure, initiated by the Tanzimat reforms and later granted constitutional protection, ultimately led to the Special Provincial Administrations acquiring a new—albeit limited—status in financial and administrative matters with the enactment of the provisional law of 1913.