Varyans-kovaryans matrislerinin eşitliği varsayımı olmaksızın bazı diskriminant fonksiyonları ve bir uygulama (Xeromammografi'nin meme kanseri erken teşhisindeki öneminin istatistiksel ispatı)
- Tez No: 321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yığınların aynı varyans-kovaryans matrislerine sahip olma varsayımına bağlı olmaksızın sınıf lama problemi üzerinde durulmuştur. Diskriminant analizi probleminin çözümünde yığınların var-kovaryans matrislerinin eşit olduğu varsayımının yanlış sınıflanan gözlem sayısını artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle BÖLÜM 2 de bu varsayım kaldırılarak“Sebestyen yaklaşımı”ile diskriminant metriği incelendi. 2 Metrik olarak d (a, b) = (a - b)'Q(a - b) gözönüne alındığında 2 farklı Q matrisi söz konusu olmaktadır. Birincisi; değişkenlerin ağırlıkları köşegen elemanları olmak üzere alınan Q köşegen matrisi, ikincisi pozitif tanımlı bir Q metrik matrisi. Böylece ilk durumda, yığınların var-kovaryans matrisleri gözönüne alınmaksızın uzaklık kavramına dayanan bir sınıflandırma yapılmıştır. İkinci durumda, var-kovaryans matrislerinin eşitliği söz konusu olmaksızın“ grupların var-kovaryans matrislerinden yararlanarak yine uzaklık kavramına dayalı sınıflandırma yapılmıştır. BÖLÜM 3 de öncelikle L (x) = (j^”!^) ' 2~ 2 _ -j“ (Ü2”ül) 2~ (^2 + Hı> olmak üzere lineer diskriminant fonksiyonuna yer verildi. ıı-1 Daha sonra 12 1 Q(x) = İ ln njT ~ İ (* - »ı^h1^ ' Hı> + "T (x -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the classification problem of populations is studied independent of the assumption having same var- covariance matrix. The number of misclassif ied observation increases under the assumption of var-covariance matrices equal. For this reason in Section 2, learing this assumption“discriminant metrics”is studied using“Sebestyen approximation”. 2 In case, metric d (a,b) = (a - b) ' Q(a - b) is taken in to consideration there come out two different Q matrices. 1. Q is a diagonal matrix when the weight of variables are elements of diagonals. 2. Q is a positive definite metric matrix Thus, in the first case a classification is done depending on the distance conception without taking the var covarian- ce matrixes of populations in to considerations. In the second case, without the equality of vari-co- variance matrices classification is made using combined var-covariance matrices again depending the distance conception. In section 3, first, L (x) = (x - ^2~I}ii + \L2) ) ' ^ (U-l ~ Ü2^ lineer discriminant function is considered. ivı ' ^2' 1 ' - 1 Then Q(x) = -j- In pg-[^ (x - y^) 2^