Semptomatik irreversible pulpitisli molar dişlerde kriyoterapi ve deksametazon uygulamalarının postoperatif ağrıya etkisinin değerlendirilmesi; klinik bir çalışma
Evaluation of the effect of cryotherapy and dexamethasone applications on postoperative pain in molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis: A clinical study
- Tez No: 1001186
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Vital pulpa tedavileri, diş pulpasının tamamının ya da belirli bir bölümünün canlılığını ve fonksiyonunu sürdürmeyi amaçlayan çeşitli klinik uygulamaları içermektedir. Kriyoterapi ve deksametazon uygulamalarının vital pulpa tedavileri sonrasında görülebilecek olan ağrının azaltılmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında; total pulpotomi işlemi esnasında kaviteye uygulanan deksametazon ve kriyoterapinin (2,5°C sıcaklığındaki serum fizyolojik) postoperatif ağrı üzerine etkisinin Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İrreversible pulpitis teşhisi konulan maksiller ve mandibular molar dişlere sahip 72 hasta, bu çalışmaya dahil edilmiştir. Koronal bölgedeki pulpa kaldırıldıktan sonra kanama kontrolü sağlanmış olan dişlere çalışma grubundaki protokoller aşağıdaki gibi uygulanmıştır: Kontrol grubu (Grup I): Kavite içerisi, oda sıcaklığında 20 mililitre (mL) serum fizyolojik ile 5 dakika boyunca yıkanmıştır. Kriyoterapi grubu (Grup II): Kavite içerisi, 2.5 °C sıcaklığında 20 mL serum fizyolojik ile 5 dakika boyunca yıkanmıştır. Deksametazon grubu (Grup III): Kavite içerisi 1 ampul deksametazon ile 1 dakika boyunca yıkanmıştır. Hastalara VAS formu verilerek 6,12,24,48 ve 72. saatlerdeki ağrısını puanlaması istenmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre tüm gruplarda ağrı skorları 6. saatten 72. saate doğru istatistiksel olarak anlamlı derece düşüş göstermiştir (p<0.001). Farklı saat dilimlerinde gruplar arasındaki ağrı skorları değerlendirildiğinde; 6. ve 12. saatte, deksametazon grubu (2.16±1.8, 1.2±1.5) ile kontrol grubu (4.5±2.73, 2.79±2.51) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p<0.05). Aynı saat dilimlerinde kriyoterapi ve deksametazon grupları; ağrı değerleri açısından kıyaslandığında deksametazon grubu (2.16±1.8, 1.2±1.5), kriyoterapi grubuna (3.37±2.91,1.87±2.32) kıyasla daha düşük değerlere sahip olmasına rağmen istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). 6. ve 12. saat dilimlerinde kriyoterapi grubu (3.37±2.91,1.87±2.32), kontrol grubuna (4.5±2.73, 2.79±2.51) kıyasla daha düşük ağrı skorları göstermesine rağmen bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Vital pulp treatments comprise a range of clinical procedures aimed at preserving the vitality and function of either the entire dental pulp or a portion of it. Cryotherapy and dexamethasone administration are considered to contribute to the reduction of postoperative pain that may occur following vital pulp therapy. In this thesis study, it was aimed to evaluate the effect of dexamethasone and cryotherapy (saline solution at 2.5°C) applied into the cavity during the total pulpotomy procedure on postoperative pain using the Visual Analog Scale (VAS). Seventy-two patients with maxillary and mandibular molar teeth diagnosed with irreversible pulpitis were included in this study. After removal of the coronal pulp and achievement of hemostasis, the following protocols were applied according to the study groups: Control group (Group I): The cavity was irrigated with 20 milliliters (mL) of saline solution at room temperature for 5 minutes. Cryotherapy group (Group II): The cavity was irrigated with 20 mL of saline solution at 2.5°C for 5 minutes. Dexamethasone group (Group III): The cavity was irrigated with 1 ampoule of dexamethasone for 1 minute. Patients were provided with a VAS form and were asked to rate their pain levels at 6, 12, 24, 48, and 72 hours postoperatively. According to the results obtained in our study, pain scores in all groups showed a statistically significant decrease from the 6th hour to the 72nd hour (p<0.001). When pain scores between the groups were evaluated at different time intervals, a statistically significant difference was observed between the dexamethasone group (2.16 ± 1.8, 1.2 ± 1.5) and the control group (4.5 ± 2.73, 2.79 ± 2.51) at the 6th and 12th hours (p<0.05). When the cryotherapy and dexamethasone groups were compared in terms of pain scores at the same time intervals, although the dexamethasone group (2.16 ± 1.8, 1.2 ± 1.5) exhibited lower values than the cryotherapy group (3.37 ± 2.91, 1.87 ± 2.32), no statistically significant difference was observed between the two groups (p>0.05). Similarly, although the cryotherapy group (3.37 ± 2.91, 1.87 ± 2.32) showed lower pain scores compared to the control group (4.5 ± 2.73, 2.79 ± 2.51) at the 6th and 12th hours, the difference between these two groups was not statistically significant (p>0.05).