Yapay zekâ araçları ile üretilen içeriklerin öğrenci motivasyonu ve başarısı üzerindeki etkileri
The effects of content generated by artificial intelligence tools on student motivation and achievement
  1. Tez No: 1001187
  2. Yazar: YUSUF BÜYÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU MUTLU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim sürecinde yapay zekâ araçları kullanılarak oluşturulan öğretim içeriklerinin öğrencilerin motivasyonları ve akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test–son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Sultangazi ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki toplam 122 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 61 öğrenciden oluşan deney ve kontrol grubu yer almıştır. Araştırma sürecinde kontrol grubunda ders içerikleri mevcut öğretim yöntemleriyle sunulurken, deney grubunda ise aynı içerikler yapay zekâ destekli öğretim araçları kullanılarak işlenmiştir. Verilerin analizinde, gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t testi; grup içi karşılaştırmalar için ise ilişkili örneklemler t testi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Motivasyonel İnançlar Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Etik ve Güvenlik Akademik Başarı testi kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 26.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, deney ve kontrol gruplarının ön test başarı ve motivasyon puanları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Son test sonuçları incelendiğinde, deney grubunun etik ve güvenlik konularına ilişkin akademik başarı puanlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney grubunun ortalama başarı düzeyinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu farkın orta düzeyde bir etki büyüklüğüne sahip olduğu saptanmıştır. Motivasyon değişkenine ilişkin analizler ise, deney grubunun son test motivasyon puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ve farkın orta düzeyde anlamlı bir etkiyi yansıttığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, yapay zekâ destekli öğretim içeriklerinin öğrencilerin akademik başarılarını ve motivasyonlarını artırmada etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of instructional content developed using artificial intelligence (AI) tools on students' motivation and academic achievement within the educational process. In the study, a quantitative research method was employed, utilizing a pretest–posttest matched control group quasi-experimental design. The study group consisted of a total of 122 sixth-grade students enrolled in a public middle school located in the Sultangazi district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. The research included an experimental group and a control group, each comprising 61 students.During the research process, instructional content in the control group was presented using existing teaching methods, whereas the same content was presented to the experimental group through AI-supported instructional tools. For data analysis, independent samples t-tests were conducted to compare differences between groups, and paired samples t-tests were used for within-group comparisons. The data collection instruments included the Motivational Beliefs Scale and the Ethics and Security Academic Achievement Test developed by the researcher. The quantitative data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 statistical software package.The findings indicated that there was no statistically significant difference between the pretest achievement and motivation scores of the experimental and control groups. However, analysis of the posttest results revealed that the academic achievement scores of the experimental group in ethics and security topics were significantly higher than those of the control group. Furthermore, the mean achievement level of the experimental group was higher than that of the control group, and this difference corresponded to a medium effect size. Analyses related to the motivation variable also demonstrated that the posttest motivation scores of the experimental group were significantly higher than those of the control group, reflecting a moderate effect size.Overall, the findings suggest that AI-supported instructional content is an effective method for enhancing students' academic achievement and motivation.