Kıyı alanlarında mülkiyet durumunun araştırılması, Sinop ili örneği
Investigation of property status in coastal areas, the case of Sinop province
- Tez No: 1001351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında yer alan Sinop ilindeki mülkiyet durumunu ve kıyı arazi kullanım dinamiklerini araştırmaktadır. Çalışmanın temel amacı, kıyı bölgelerindeki mülkiyet haklarının yasal boyutlarını, özellikle kara ve deniz arasında kritik bir yasal ve fiziksel sınır görevi gören“kıyı kenar çizgisi ”nin belirlenmesi ve uygulanmasına odaklanarak değerlendirmektir. Saha araştırmaları, yazılımlar ile konumsal analiz ve yasal belgelerin incelenmesini kullanan araştırma, kıyı mülkiyet kullanımındaki uyumsuzlukları tespit etmektedir. Çalışmada kadastro verilerinden yararlanılarak parsel verileri elde edilmiş, NetCAD yazılımı ile kıyı kenar çizgisi ve parsel sınırları çakıştırılarak ihlal alanları tespit edilmiştir. Demirciköy'de yapılan incelemelerde 188053.11 m² tapu alanının 23695,75 m²si (%22) halihazırda kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği belirlenmiştir. Bunun yanında yine Demirciköy'de daha önceden bu ihlali yapan 17550,07 metrekare alanın kamuya bırakıldığı görülmüştür. Bu durumda 188053,11 metrekare tapu alanının toplam 41245,82 metrekare alanı zaman içerisinde bir şekilde kıyı kenar çizgisini ihlal etmiştir. Yani toplam alanın % 22'si zaman içerisinde işgal edilmiştir. Bu 41245,82 m²nin 17550,07 m²si kamuya bırakılmıştır. Buradan yola çıkışla ihlal edilen alanın yaklaşık % 43'ü kamuya bırakılmıştır. Bu durum göstermektedir ki Demirciköy'de kıyı kenar çizgisini ihlal eden alanların yarıdan fazlası hala işgal altındadır. Mevcuttaki toplam işgal oranı ise toplam tapu alanının yaklaşık %13'ü kadardır. Yalıköy'de yapılan incelemelerde 515695,97 metrekare tapu alanının 87004,28 metre karesinin güncel olarak kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği belirlenmiştir. Demirciköy'ün aksine Yalıköy'de kamuya bırakılan ihlal alanı bulunmamaktadır. Yani söylenebilir ki Yalıköy'de kıyı kenar çizgisini ihlal eden tüm alanlar hala işgalci durumdadır. Bu bağlamda Yalıköy'de toplam tapu alanının yaklaşık % 17'si işgal altındadır. Sonuç olarak bu problemlere yönelik yetkin bir yönetim sistemi üretilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the property status and coastal land use dynamics in the province of Sinop, located on the Black Sea coast of Turkey. The main objective of the study is to assess the legal dimensions of property rights in coastal areas, with a particular focus on the determination and enforcement of the“coastal edge line”, which serves as a critical legal and physical boundary between land and sea. Using field surveys, spatial analysis with software and review of legal documents, the research identifies inconsistencies in coastal property use. In the study, parcel data was obtained using cadastral data, and violation areas were identified by aligning the shoreline and parcel boundaries using NetCAD software. The surveys conducted in Demirciköy revealed that 23695.75 square meters of the 188053.11 square meter land area is currently in violation of the coastal edge line. In addition, additionally 17550.07 square meters of land in Demirciköy, which had previously violated the coastal edge line, was left to the public. Thus, it can be said that a total of 41245.82 square meters of the 188053.11 square meter land area has somehow violated the coastal edge line over time. In total, 22% of the total area has been occupied over time. Of this 41245.82 square meters, 17550.07 square meters were left to the public as just mentioned. In other words, approximately 43% of the violated area was left to the public. This indicates that. More than half of the areas in Demirciköy that violate the coastal edge line are still under occupation. The current total occupation rate is approximately 13% of the total title deed area. In Yalıköy, it was determined that 87004.28 square meters of the 515695.97 square meter title deed area is currently in violation of the coastal edge line. Unlike Demirciköy, no violation area has been returned to the public in Yalıköy; all violations remain under occupation. In this context, approximately 17% of the total land area in Yalıköy is under occupation. As a result, develop a competent and integrated management system for these problems.