Fethiye arıcılık istasyonunda yürütülen projeli çalışmalar
- Tez No: 766
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 30 - 6. ÖZET Fethiye; Akdeniz bölgesinin batı kıyısında kurulu, geçimi tarıma dayalı bir kıyı ilçesidir. Yörede çeşitli tarımsal etkinliklerin yanısıra arıcılıkda büyük yer tutar. Yoğun arıcılık potansiyeline sahip yöre zaman içe risinde kendine teknik bakımından yol gösterip yardımcı olacak bir kamu arıcılık kuruluşuna gereksinim duymuştur. Gerçekten de yörede arıcıların sesine kulak verilerek bir kamu arıcılık kuruluşu kurulmuştur. Bugün Fethiye Arıcı lık Üretme İstasyonu olarak adlandırılan bu kuruluş, ku ruluşundan günümüze kadar elindeki olanakları değerlen direrek yöre arıcılığına sahip çıkıp, yardımcı olmaya çalışmıştır. Ancak İstasyon zaman içerisinde teknik ele man, araç gereç yetersizliği v.b. nedenlerden dolayı arıcılık konusunda bilimsel amaçlı çalışmalardan uzakla şıp kovan yapımına yönelmiştir.
Özet (Çeviri)
- 31 - 7*. SUMMARY The aim of this study was to investigate the contribution of Beekeeping Kesearch and Production Station to beekeeping activities in.Kethiye and nearby area. The station was established in 1970 with the purposes of extensionf production of bee keeping equipment and identification and sanitation of diseases. But the Station failed in realizing the purposes except production of beekeeping equipment b ecaus e of var i ous r eas ons.