Aydın ili bamya alanlarındaki zararlıların saptanması, önemlilerinin popülasyon değişimleri ve yaygınlık durumlarının belirlenmesi
Identification, population chnage and prevalence of important pests in okra fields in Aydin province
  1. Tez No: 1001466
  2. Yazar: EMİRHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Entomoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, 2024–2025 yılları arasında Aydın ili bamya ekim alanlarında yürütülen sürvey ve popülasyon izleme çalışmaları ile bamya ekosistemindeki zararlı türlerin belirlenmesini ve bunların yıllar ile ilçelere göre popülasyon dinamikleri ile yaygınlıklarının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın yürütüldüğü alanlarda toplam 14 zararlı ve 5 predatör türün bulunduğu saptanmıştır. Bu türlerden, sekizi Hemiptera takımından Cicadellidae, Aleyrodidae, Aphididae, Miridae, Pseudococcidae ve Pentatomidae familyalarına ait türlerdir. Lepidoptera takımından Noctuidae familyasına bağlı türler ile Thysanoptera ve Acarina takımlarından ise sırasıyla Thripidae ve Tetranychidae familyasına bağlı birer tür saptanmıştır. Predatör türlerden ise, Neuroptera takımından Chrysopidae ve Coleoptera takımından Coccinellidae familyasına bağlı türler belirlenmiştir. Ayrıca, Mesostigmata takımından Phytoseiidae familyasına bağlı türler de avcı akar olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ilk yılı olan 2024 yılında zararlı yoğunluklarının belirgin popülasyon artışları oluşturduğu, 2025 yılında ise daha düşük ve stabil bir seyir izlendiği belirlenmiştir. Çalışmada doğal düşmanlardan Chrysopidae, Coccinellidae ve Phytoseiidae familyalarına bağlı predatör türlerin düzenli olarak görülmesi, bu yararlı böceklerin biyolojik mücadele açısından önemli bir potansiyel olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, söz konusu bu zararlılarların baskı altında tutulmasında bu doğal düşmanların ve kültürel önlemlerin de yer aldığı entegre mücadele yaklaşımlarının desteklenerek kimyasal mücadelenin daha az kullanılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify harmful species in the okra ecosystem and reveal their population dynamics and prevalence by year and district through surveys and population monitoring studies conducted in okra cultivation areas in Aydın Province between 2024 and 2025. A total of 14 pest species and 5 predator species were identified in the areas where the study was conducted. Of these species, eight belong to the Hemiptera order and the Cicadellidae, Aleyrodidae, Aphididae, Miridae, Pseudococcidae, and Pentatomidae families. One species belonging to the Noctuidae family of the Lepidoptera order and one species each belonging to the Thripidae and Tetranychidae families of the Thysanoptera and Acarina orders, respectively, were identified. Among the predator species, species belonging to the Chrysopidae family of the Neuroptera order and the Coccinellidae family of the Coleoptera order were identified. In addition, species belonging to the Phytoseiidae family of the Mesostigmata order were also identified as predatory mites. In 2024, the first year of the study, pest densities showed significant population increases, while in 2025, they followed a lower and more stable trend. The study revealed that species belonging to the families Chrysopidae, Coccinellidae, and Phytoseiidae were regularly observed among natural enemies, indicating significant potential for biological control. Therefore, integrated control approaches that include that common predators and cultural measures can be supported to keep these pests under control, thereby reducing the use of chemical control.