Trakya yöresi çeltik topraklarında H3A çoklu ekstraksiyon yönteminin rutin yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of H3A multiple extraction method with routine methods in thrace region paddy soils
  1. Tez No: 1001551
  2. Yazar: SELİN ÖZDE ALTUNYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE BAL ÖZCAN, DR. MEHMET ALİ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, H3A-4 çoklu ekstraksiyon yönteminin Trakya çeltik topraklarında makro ve mikro besin elementleri ile toplam element içeriklerini belirlemedeki performansı araştırılmıştır. Trakya Bölgesi'nde çeltik tarımı yapılan ve yöreyi temsil edecek şekilde seçilen 46 farklı noktadan alınan toprak örneklerinde pH, tuzluluk (EC) ve bünye gibi temel toprak özellikleri belirlenmiştir. Besin elementleri için DTPA (Fe, Mn, Zn, Cu), amonyum asetat (Ca, Mg, Na, K), Olsen (P) ve sıcak su ekstraksiyonu (B) gibi rutin analiz yöntemleri uygulanmıştır. Ayrıca Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg, Na, K, P, B, Al, Pb, Cr, Ni, Co, Cd ve S elementleri için toplam element analizi yapılmış; aynı elementler H3A-4 çoklu ekstraksiyon ve BCR ardışık ekstraksiyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. H3A-4 yöntemi ile elde edilen sonuçlar, rutin analiz yöntemleri ve toplam element içerikleri ile korelasyon analizleri kullanılarak karşılaştırılmış; BCR yöntemi elementlerin kimyasal fraksiyon dağılımlarının değerlendirilmesi amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, H3A-4 yönteminin Ca, Mg, Na ve K gibi değişebilir katyonlar için yüksek ve çok yüksek; B için yüksek; Mn ve Fe için orta; Zn, Cu ve P için ise zayıf düzeyde korelasyonlar sergilediğini göstermiştir. Toplam element analizleriyle karşılaştırıldığında, H3A-4 yönteminin toprakta bitkiler tarafından kolayca alınabilir fraksiyonu temsil ettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, H3A-4 ekstraksiyonunun özellikle Ca, Mg, K, Na ve B elementleri için uygulanabilir olduğu; diğer elementler açısından ise rutin analiz yöntemleri ile birlikte değerlendirilmesinin daha uygun olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of the H3A-4 multi extraction method in determining macro and micro nutrient elements as well as total element contents in paddy soils of the Trakya Region was investigated. Soil samples were collected from 46 different locations under paddy cultivation in the Trakya Region, selected to represent the regional variability, and basic soil properties such as pH, salinity (EC), and soil texture were determined. For nutrient elements, routine analytical methods including DTPA (Fe, Mn, Zn, Cu), ammonium acetate (Ca, Mg, Na, K), Olsen (P), and hot water extraction (B) were applied. In addition, total element analyses were performed for Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg, Na, K, P, B, Al, Pb, Cr, Ni, Co, Cd, and S; the same elements were also analyzed using the H3A-4 multi extraction and BCR sequential extraction methods. Results obtained by the H3A-4 method were compared with routine analytical methods and total element contents using correlation analyses, while the BCR method was employed to evaluate the chemical fraction distributions of the elements. The results indicated that the H3A-4 method exhibited high to very high correlations for exchangeable cations such as Ca, Mg, Na, and K, high correlations for B, moderate correlations for Mn and Fe, and weak correlations for Zn, Cu, and P. When compared with total element analyses, the H3A-4 method was found to represent the plant-available fraction of elements in soil. In conclusion, the H3A-4 extraction was shown to be applicable particularly for Ca, Mg, K, Na, and B, while for other elements it is more appropriate to interpret the results in combination with routine analytical methods.