Postmenopozal Hastalarda Diz Osteoartriti ile Kemik Kütlesi, Kas Kütlesi ve Fonksiyonu Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the Relationship Between Knee Osteoarthritis and Bone Mass, Muscle Mass and Muscle Function in Postmenopausal Patients
- Tez No: 1001564
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, diz osteoartriti ile kemik kütlesi, kas kütlesi ve kas fonksiyonu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 222 postmenopozal kadın birey alındı. Katılımcıların demografik bilgileri ve klinik özellikleri kaydedildi. Katılımcılar American College of Rheumatology (ACR) tanı kriterlerine göre semptomatik radyografik diz osteoartriti açısından değerlendirildi ve diz osteoartriti varlığına göre iki gruba ayrıldı (kontrol grubu ve diz osteoartriti grubu). Tüm katılımcıların ultrasonografi ile her iki diz medial meniskal taşma ve femoral kondil kıkırdak kalınlıkları ölçüldü. Ayrıca kas kütlesinin değerlendirilmesi için ultrasonografi ile bilateral kuadriseps femoris kas kalınlığı ölçüldü. Sonographic thigh adjustment ratio (STAR) değeri hesaplandı. Fonksiyonel değerlendirme için el kavrama kuvveti ve sandalyede otur kalk testi kullanıldı. Diz osteoartriti grubu 110, kontrol grubu 112 bireyden oluşmaktaydı. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler osteoporoz varlığı açısından da değerlendi. Diz osteoartriti ve kontrol grubunun demografik özellikleri ve klinik/görüntüleme bulguları karşılaştırıldı. Yapılan ikili lojistik regresyon analizlerinde yaş, vücut kütle indeksi (VKİ), sigara kullanımı, eğitim seviyesi, hipertansiyon, diyabetes mellitus (DM), kemik mineral yoğunluğu, kuadriseps kas kalınlığı, STAR, el kavrama kuvveti parametrelerinden; VKİ, DM, kuadriseps kas kalınlığı ve STAR değerinin diz osteoartritinin önemli prediktörleri olduğu saptandı (tüm p<0,05). Osteoporozun dahil edildiği ikili regresyon analizinde, osteoporoz diz osteoartriti ile ilişkili bulunmadı. Sonuç olarak VKİ, DM, kuadriseps kalınlığı ve STAR'ın diz osteoartriti ile bağımsız olarak ilişkili olduğu (tüm p<0,05), kemik kütlesi ve osteoporozun ise diz osteoartriti ile ilişkili olmadığı saptandı. Bu bulgular, diz osteoartritinin gelişmesinde ve ilerlemesinde risk faktörleri olarak belirlenen düşük kas kütlesi ve DM gibi komorbit durumların göz önünde bulundurulmasının; hastalığın önlenmesi ve doğru tedavinin planlaması aşamalarında faydalı olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between knee osteoarthritis and bone mass, muscle mass and muscle function. 222 postmenopausal women were enrolled in the study. The demographic information and clinical characteristics of the participants were recorded. Participants were assessed for symptomatic radiographic knee osteoarthritis based on the ACR diagnostic criteria and divided into two groups based on the presence of knee osteoarthritis (control group and knee osteoarthritis group). Ultrasonography was performed to measure the medial meniscal extrusion and femoral condyle cartilage thickness in both knees of all participants. Also, muscle mass was assessed by measuring the thickness of the bilateral quadriceps femoris muscles using ultrasound. The sonographic thigh adjustment ratio (STAR) was calculated. Hand grip strength and chair stand test were used for functional evaluation. There were 110 individuals in the knee osteoarthritis group and 112 in the control group. Participants in both the patient and control groups were also examined for the presence of osteoporosis. The demographic characteristics and clinical/imaging findings of the knee osteoarthritis and control groups were compared. The binary logistic regression analysis, which included age, BMI, smoking, education level, diabetes mellitus (DM), hypertension, bone mineral density, quadriceps thickness, STAR and hand grip strength, revealed that BMI, DM, quadriceps thickness and STAR were significant predictors of knee osteoarthritis (p<0.05). When osteoporosis was included in regression analyses osteoporosis was not associated with the knee osteoarthritis. In conclusion, BMI, DM, quadriceps thickness and STAR were determined to have independent associations with knee osteoarthritis (p<0.05), while no association was found between bone mass/osteoporosis and knee osteoarthritis. These findings support the consideration of comorbid conditions such as low muscle mass and DM, identified as risk factors in the development and progression of knee osteoarthritis, as beneficial in disease prevention and accurate treatment planning.