Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ve ultra işlenmiş besin tüketim durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable food literacy and ultra-processed food consumption status of Trakya University Faculty of Health Sciences students
- Tez No: 1001952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma geleceğin sağlık çalışanları olan öğrencilerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeylerini belirleyerek ultra işlenmiş besin tüketim durumlarını değerlendirilmek amacıyla Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere yüz yüze uygulanan anket ile sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, sağlık durumu ve yaşam biçimine ilişkin bilgileri, ultra işlenmiş besin tüketim sıklığı ve sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeyi ile ilgili veriler toplanmıştır. 328 öğrenci ile yürütülen çalışmada sürdürülebilir beslenme kavramını duyan öğrenciler duymayanlara kıyasla tüm alt boyutlarda ve Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği toplam puanında anlamlı derecede daha yüksek puanlar almıştır (p<0,05). Beslenme eğitimi almayan öğrencilerin beslenme eğitimi alanlara göre hem toplam Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği hem alt boyut puanlarının daha düşük düzeyde olduğu bulunmuştur (p<0,05). Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği'nin tüm alt boyutları ile toplam skor arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyonlar bulunurken; beden kütle indeksi ile Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği toplam ve alt boyutlar arasında anlamlı negatif korelasyonlar bulunmuştur (r= -0,51, p<0,05). Tüm işlenmiş besinlerde tüketim sıklığı azaldıkça Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği toplam puanları yükselme eğilimi göstermiştir (p<0,05). Bireylerin daha yüksek düzeyde sürdürülebilir gıda okuryazarlığına ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmalarının ultra işlenmiş besin tüketimini azalttığı saptanmıştır. Bu doğrultuda gıda okuryazarlığını artırmaya ve sürdürülebilir beslenmeyi teşvik etmeye yönelik bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesi ve beslenme konusunda seçmeli derslerin müfredata entegre edilmesi, ultra işlenmiş besin tüketiminin ve bu ürünlerin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Trakya University Faculty of Health Sciences to determine the sustainable food literacy levels of students who are future healthcare professionals and to assess their ultra-processed food consumption status. Data were collected via a face-to-face survey regarding the students' sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, health status and lifestyle information, frequency of ultra-processed food consumption, and sustainable food literacy level (Sustainable Food Literacy Scale). In the study conducted with 328 students, students who“heard of the concept of sustainable nutrition”received significantly higher scores in all sub-dimensions and the total score of the Sustainable Food Literacy Scale compared to those who“did not hear about it”(p<0.05). It was found that both the total Sustainable Food Literacy Scale and sub-dimension scores of students who did not receive nutrition education were lower than those who received it (p<0.05). Highly positive correlations were observed between all subscales of the Sustainable Food Literacy Scale and the total score, while significant negative correlations were found between body mass index and the total Sustainable Food Literacy Scale and the subscales (r= -0,51, p<0,05). Total Sustainable Food Literacy Scale scores tended to increase as the consumption frequency of all processed foods queried decreased. The study revealed that higher levels of sustainable food literacy and healthy eating habits in individuals reduced the consumption of ultra-processed foods. Accordingly, expanding educational programs aimed at increasing food literacy and promoting sustainable nutrition can contribute to reducing ultra-processed food consumption and the negative environmental impacts of these products.