Hastanede yatan yaşlılarda cilt kuruluğu ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of dry skin and related factors in the hospitalized elderly population
- Tez No: 1002112
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE PINAR BÖLÜKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma“Hastanede yatan yaşlıların cilt kuruluğu ve ilişkili faktörlerin incelenmesi”amacıyla 65 yaş üzerindeki 200 kişide gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Kuru Cilt Skoru (Overall Dry Skin -ODS) DDM cilt nem ölçüm cihazı ve Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi ile toplanmıştır. Kuru cilt prevalansı %91,5'dir; kollara kıyasla sağ ayak ve sol ayakta kuruluk oranları daha fazladır. Yaş ve hastanede yatış süresi arttıkça kuru cilt artmaktadır. Sigara kullananlarda, primer tanıya eşlik eden ek hastalığı olanlarda, kardiyovasküler hastalığı, dislipidemisi ve KOAH'ı olanlarda kuru cilt daha fazladır. Çoklu ilaç kullananlarda, antibiyotik, diüretik, sedatif ve antihipertansif ilaç kullananlarda kullanmayanlara göre kuru cilt skoru daha yüksektir. Yüksek hemoglobin, hematokrit ve üre kuru cilt skorunu etkilemektedir. Tüketilen su miktarı arttıkça kuru cilt skoru azalmakta, cilt nemi artmaktadır. Kuru cilt skoru haftada bir banyo yapanlarda, 2-3 günde bir banyo yapanlardan daha yüksektir. Banyo suyunun sıcaklığı, saç ve vücut yıkama ürünü ve banyoda lif kese kullanımı kuru cilt skoru ve DDM skorunu etkilememektedir. Cildi için nemlendirici kullananlarda cilt nem skoru daha düşüktür. Hem kronik kaşıntı sorunu olanlarda hem de terlediğinde kaşıntı yaşayanlarda kuru cilt skoru daha yüksek, cilt nemi skoru daha düşüktür. Kıyafetlerinde pamuklu tercih edenlerin kuru cilt skoru, tercih etmeyenlere göre daha düşüktür. Hem kuru cilt skoru hem de nem skoru Dermatolojik Yaşam Kalitesi skoru ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 200 people over the age of 65 years in order to“Examination of dry skin and related factors in the hospitalized elderly population”. Data were collected by Personal Information Form, Overall Dry Skin Score (ODS) DDM skin moisture meter and Dermatologic Quality of Life Index. The prevalence of dry skin was 91.5%, with higher rates of dryness on the right foot and left foot compared to the arms. Dry skin increased with increasing age and length of hospitalization. Dry skin was more common in smokers, those with comorbidities accompanying the primary diagnosis, cardiovascular disease, dyslipidemia and COPD. Dry skin score was higher in polypharmacy, antibiotic, diuretic, sedative and antihypertensive drug users compared to non-users. High hemoglobin, hematocrit and urea affected the dry skin score. As the amount of water consumed increased, dry skin score decreased and skin moisture increased. Dry skin score was higher in those who bathed once a week than those who bathed every 2-3 days. The temperature of the bath water, hair and body wash product and the use of a loofah in the bath did not affect the dry skin score and DDM score. Skin moisture score was lower in those who used moisturizers for their skin. Both those with chronic itching and those who experienced itching when they sweat had a higher dry skin score and a lower skin moisture score. Those who preferred cotton in their clothes had a lower dry skin score than those who did not. Both the dry skin score and the moisture score were associated with the Dermatologic Quality of Life score.