Kamu sektöründe kadrolu ve sözleşmeli çalışanların örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde motive edici faktörlerin aracı etkisi
The mediating effect of motivating factors on the relationship between organizational commitment and intent to leave among permanent and contract employees in the public sector
- Tez No: 1002113
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Hızla gelişen dijital teknolojiler ve değişen iş gücü dinamikleri, günümüzde kamu kurumları için nitelikli bilişim teknolojileri (BT) personeline olan ihtiyacı stratejik bir seviyeye taşımıştır. Bu araştırmanın temel amacı, kamu sektöründe görev yapan kadrolu ve sözleşmeli bilişim teknolojileri çalışanlarının örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide motivasyonun aracı rolünü incelemektir. Araştırma, çalışanların işten ayrılma niyetinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini değerlendirirken, motivasyonun bu iki değişken arasındaki ilişkiyi nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, Ankara ili kamu sektöründe görev yapan BT çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çalışanların motivasyon düzeyleri, örgütsel bağlılıkları ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiler nicel araştırma yaklaşımı kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, işten ayrılma niyetinin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Motivasyonun çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde pozitif bir etkisi bulunduğu, ayrıca motivasyonun işten ayrılma niyeti ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide aracı bir rol üstlendiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, kamu sektöründe BT çalışanlarının örgütsel bağlılıklarının artırılmasına yönelik yönetsel uygulamalarda motivasyon ve işten ayrılma niyetinin birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapidly advancing digital technologies and shifting workforce dynamics have elevated the need for qualified information technologies (IT) personnel to a strategic level for public institutions today. The purpose of this study is to examine the mediating role of motivation in the relationship between organizational commitment and intention to leave among permanent and contract IT employees working in the public sector. The research aims to reveal how motivation shapes the relationship between these two variables while evaluating the effect of employees' intention to leave on organizational commitment. The research was conducted on IT employees working in the public sector in Ankara. The study examined the relationships between employees' motivation levels, organizational commitment, and intention to leave using a quantitative research approach. The data obtained within this scope were analyzed in line with the objectives of the study. The research results indicate that the intention to leave has a significant and negative effect on organizational commitment. It was determined that motivation has a positive effect on employees' levels of organizational commitment and that motivation plays a mediating role in the relationship between intention to leave and organizational commitment. The findings reveal that motivation and intention to leave should be addressed together in managerial practices aimed at increasing the organizational commitment of IT employees in the public sector.