Sosyal stresörlerin çalışanların tutum ve davranışlarınaetkisi: Havacılık sektöründe bir uygulama
The impact of social stressors on attitudes and behaviors ofemployees: An application in the aviation sector
  1. Tez No: 1002282
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE SARILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Sivil Havacılık, Business Administration, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havza Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektöründe istihdam edilen kabin memuru ve yolcu hizmetleri memurları gibi çalışanlar yolcularla ve çalışma arkadaşlarıyla iletişim halindedir. Çalışanlar bu iletişimden kaynaklı stres vb. çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı havacılık sektöründe çalışan ve işleri gereği müşteriyle yakın temasta olan çalışanların müşterlerle ilgili sosyal stresörleri ve işyeri nezaketsizliğine karşı göstermiş oldukları tutum ve davranışları ele alarak değerlendirmektir. Ayrıca araştırma hipotezlerinin kabin memurları ve yer hizmetleri çalışanları arasında farklılaşıp farklılaşmadığını ele almaktır. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda araştırmanın kavramsal modeli oluşturulmuştur. Araştırma nicel araştırma yöntemleri benimsenmiş, veriler online anket formu vasıtasıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklem yöntemi olarak olasılıklı olmayan yöntemlerden olan kolayda örneklem ve kartopu örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 480 kişinin verisi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda müşterilerle ilgili sosyal stresörlerin bazı alt boyutları ve işyeri nezaketsizliğinin duygusal tükenme ile işten ayrılma niyetini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Öte yandan duygusal tükenmenin müşterilerle ilgili sosyal stresörlerin bazı alt boyutları ve işyeri nezaketsizliği ile işten ayrılma niyeti arasında aracılık rolü saptanmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışmayla devam bağlılığının duygusal tükenme ile bireysel iş performansı arasında düzenleyicilik rolü belirlenmiştir. Son olarak gerçekleştirilen çoklu grup analizine göre bazı hipotezlerde iki grup arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees in the aviation sector, such as cabin crew members and passenger service agents, are in constant communication with passengers and their colleagues. As a result of this interaction, these employees are exposed to various negative situations such as stress. The aim of this study is to examine and evaluate the customer-related social stressors faced by aviation employees who work in close contact with customers, as well as their attitudes and behaviors toward workplace incivility. Additionally, the study seeks to determine whether the research hypotheses differ between cabin crew members and ground handling staff. As a result of the literature review, the conceptual model of the study was developed. The study adopted quantitative research methods, and the data were collected through an online survey form. Among non-probability sampling methods, convenience sampling and snowball sampling were used as the sampling techniques. Data from 480 participants were utilized in the study. The findings revealed that certain sub-dimensions of customer-related social stressors and workplace incivility had a negative effect on emotional exhaustion and turnover intention. On the other hand, emotional exhaustion was found to play a mediating role in the relationship between certain sub-dimensions of customer-related social stressors, workplace incivility, and turnover intention. In addition, this study identified the moderating role of continuance commitment in the relationship between emotional exhaustion and individual job performance. Finally, according to the multiple group analysis conducted, significant differences were found between the two groups in some hypotheses.