Tarihi eserlerde bozunmaya neden olan mikrofunguslar üzerine bazı bor türevlerinin antifungal etkilerinin araştırılması
Investigation of the antifungal effects of some boron derivatives on microfungi causing deterioration in historical artifacts
- Tez No: 1002342
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bor oksit, kolemanit, etidot-67, borik asit, çinko borat, susuz boraks, boraks dekahidrat, üleksit gibi bor türevlerinin tarihi taş yapılarda bozunmaya neden olan ve bu nedenle önemli bir tehdit unsuru olan Knufia perforans Sterf., Capnobotryella renispora J. Sugiyama ve Knufia petricola Wollenz. & de Hoog fungus türlerinin misel gelişimi üzerindeki antifungal etkileri araştırılmıştır. Buna göre mikrofungus suşları, misel gelişimlerini tespit etmek amacıyla in vitro koşullarda çoğaltılmış; her bir türe, sekiz farklı bor türevi %0,1, %1, %3 ve %5 (w/v) konsantrasyonlarında uygulanmıştır. Misel gelişim çapları on beş gün boyunca 24 saatte bir ölçülerek büyüme inhibisyon yüzdeleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; tarihi eserlerde korozyona neden olduğu bilinen K. perforans, K. petricola ve C. renispora üzerine uygulanan bor türevlerinin konsantrasyonu arttıkça antifungal etkilerinin de arttığı ve bu siyah mikrofungus türlerinin gelişimini başarılı bir şekilde baskıladığı tespit edilmiştir. Bor türevlerinin antifungal etkileri mikrofungus cinslerine göre farklılık göstermiştir. K. perforans üzerinde en yüksek antifungal etkiyi çinko borat gösterirken, boraks dekahidrat en az etkili olan bor türevi olmuştur. K. petricola türünde de çinko borat en etkili bor türevi olarak belirlenmiş, bor oksit ise en düşük etkiyi göstermiştir. C. renispora için ise kolemanit en yüksek antifungal aktiviteye sahipken, boraks dekahidrat yine en az etkili olmuştur. Genel olarak; boraks dekahidratın tüm mikrofungus türleri üzerinde en düşük antifungal aktiviteye sahip olduğu, çinko boratın ise genellikle en yüksek etkiyi gösterdiği, ancak kolemanitin de C. renispora üzerinde güçlü bir etki ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Diğer bor türevleri de %3 ve %5 konsantrasyonlarında yüksek antifungal etkiler göstermiştir. Bu bulgular, bor minerallerinin tarihi taş yapıların biyolojik bozunmaya karşı korunmasında çevre dostu ve etkili bir alternatif olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antifungal effects of boron minerals on the growth of some microfungal species responsible for the deterioration of historical stone structures were investigated. The research material consisted of boron derivatives (boron oxide, colemanite, etidot-67, boric acid, zinc borate, anhydrous borax, borax decahydrate, ulexite) and fungal species Knufia perforans Sterf., Capnobotryella renispora J. Sugiyama, and Knufia petricola Wollenz. & de Hoog, which pose a significant threats to historical structures. Within the scope of the study, the effects of boron derivatives on the mycelial growth of these microfungi were examined. Microfungal strains were cultured under in vitro conditions to determine their mycelial growth; eight different boron derivatives were applied to each species at concentrations of 0.1%, 1%, 3%, and 5% (w/v). Mycelial growth diameters were measured every 24 hours for fifteen days, and growth inhibition percentages were determined. According to the results, as the concentration of boron derivatives applied to K. perforans, K. petricola, and C. renispora species known to cause corrosion in historical artifacts increased, their antifungal effects also increased, successfully suppressing the growth of these black microfungal species. The antifungal effects of boron derivatives varied according to microfungal species. Zinc borate showed the highest antifungal effect on K. perforans, while borax decahydrate was the least effective. For K. petricola, zinc borate was also the most effective boron derivative, whereas boron oxide had the lowest effect. For C. renispora, colemanite had the highest antifungal activity, while borax decahydrate was again the least effective. Overall, borax decahydrate had the lowest antifungal activity against all microfungal species, zinc borate generally showed the highest effect, and colemanite also exhibited a strong effect on C. renispora. Other boron derivatives also showed high antifungal effects at 3% and 5% concentrations. These findings indicate that boron minerals can be an environmentally friendly and effective alternative for protecting historical stone structures against biological deterioration.