Ratta klaustrumda oluşturulan stereotaksik lezyonların motor hareketler ve davranış üzerine olan etkileri
Effects of stereotactically induced lesions in the claustrum of rats on motor movements and behavior
  1. Tez No: 1002341
  2. Yazar: AHMET EREN SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMALİ BAYKANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
Özet
Klaustrum; beyinde bilateral neokorteks altında gri cevherde, insulanın hemen alt bölgesinde uzanan, putamenin dış yüzünün üstünde olan ince, kısmen düzensiz görünümde kortikal bir yapıdır. Birçok bölge ile bağlantılıdır. Frontal korteks (motor korteks, prefrontal korteks ve singulate korteks), oksipital lobdaki görme bölgeleri, temporal korteks, paryetooksipital korteks, arka paryetal korteks, frontoparyetal operkulum, somatosensorial bölgeler, prepiriform olfaktör korteks, entorhinal korteks, hipokampus, amigdala, kaudat nükleus ile bağlantıları mevcuttur. Klaustrumun davranışsal kortikal yapılarla olan yoğun bağlantıları tespit edilmesine karşın işlevsel rolü net olarak bilinmemektedir ve davranışlarla ilgili çalışma çok fazla yapılmamıştır. Bu çalışmada, stereotaksik unilateral ve bilateral girişimler ile anterior klastrumda sabit akım kaynağı ile elektriksel lezyon oluşturularak ile otomatik davranış kaydedici bir cihaz vasıtasıyla mobilizasyon, donma, yeme, içme davranışı, grooming, dönme, v.b. davranışları kaydedilerek analiz edilmiştir. Eş zamanlı olarak ratlarda ultrasonik sesler ultrasonik ses kaydetme programı ile incelenmiştir. Ardından anksiyete yükseltilmiş artı labirent testi ile tekrar değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ventral KL lezyonunun donma, şahlanma gibi spontan davranışlarda istatiksel anlamlı değişikliğe yol açtığı gösterilmiştir. Artmış anksiyete ile ilişkili bulunan davranış değişikliklerine ek olarak; sağ KL lezyonarında içme davranışı süresinde anlamlı artış, tüm cerrahi geçiren gruplarda saat yönü ve saatin tersi yönüne dönme harketlerinde anlamlı azalma görülmüştür. Çalışma deneysel KL lezyonları ve spontan davranış üzerine etkinliği göstererek KL'un anksiyete-depresyondaki rolü üzerine yeni çalışmalar gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The claustrum is a thin, partially irregular cortical structure in the brain which is located underside of the bilateral neocortex on the gray matter, in the subregional of the insula, lateral to the putamen. It receives input from almost all regions of cortex. There are connections with the frontal cortex (motor cortex, prefrontal cortex and cingulate cortex), visual areas of the occipital lobe, the temporal cortex, the parieto-occipital cortex, the posterior parietal cortex, the fronto-parietal operculum, the somatosensorial cortex, the prepyriform olfactory cortex, the entorhinal cortex, the hippocampus, the amygdala, the caudate nucleus. The main function of the claustrum in not clearly known despite these common connections. Especially, there is not too much study done about claustrum and animal behavior. However, close relationship between the claustrum and the behavioral cortical structures is determined. The aim of this study was to investigate the effects of lesion of claustrum on rat behavior. Unilateral and bilateral stereotactic approach was used to make a lesion in the anterior claustrum, with the constant current source which is generating electrical lesion. Rat behavior such as mobilization, freezing, grooming, rearing, eating and drinking, clockwise and counter- clockvwise rotation etc. are recorded and analyzed by automatic behavior recording device and observation of the experimenter. Simultaneously ultrasonic vocalisation of rats were recorded and analyzed with the ultrasonic voice recording programme. Anxiety is investigated with the elevated plus-maze taste. In this study, ventral KL lesions caused significant difference in the spontaneous behaviors like freezing and rearing. In addition to increased anxiety relation occurring behavior variances, on the right KL lesions, significant increase in the duration of drinking behavior, significant decrease in clockwise and counter- clockwise rotation on the complete surgical group are observed. This study showed that the efficiency over the experimental KL lesions and spontaneous behavior and also new studies has to be done over the role of anxiety depression.