Üzüm yaprağı hastalık görüntülerinin derin öğrenme yaklaşımı ile otomatik tespiti ve sınıflandırması
Automatic detection and classification of grape leaf disease images using a deep learning approach
  1. Tez No: 1002344
  2. Yazar: FATİH ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, üzüm yaprak türlerinin ve üzüm yaprağı hastalık görüntülerinin otomatik sınıflandırılması amacıyla derin öğrenme temelli bir yaklaşım ele alınmıştır. Üzüm bitkisi tarımsal üretimde önemli bir yere sahip olup, yaprak türleri ile hastalıklarının doğru ve hızlı biçimde belirlenmesi ürün kalitesi açısından kritik öneme sahiptir. Çalışma kapsamında, beş üzüm yaprak türü ve dört üzüm yaprağı hastalığına ait görüntülerden oluşan veri setleri kullanılmıştır. Görüntüler, derin öğrenme tabanlı sınıflandırma modelleri ile analiz edilmiş; veri hazırlama, model eğitimi ve sonuçların değerlendirilmesi aşamalarını içeren deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, derin öğrenme tabanlı yaklaşımların üzüm yaprak türleri ve üzüm yaprağı hastalıklarının sınıflandırılmasında etkili sonuçlar sunduğunu göstermektedir. Çalışma, üzüm yaprağı türü ve hastalık tespitinin yapay zekâ temelli yöntemlerle daha etkin biçimde gerçekleştirilebileceğini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a deep learning–based approach is presented for the automatic classification of grape leaf types and grape leaf disease images. Grapevine is of significant importance in agricultural production, and accurate and rapid identification of leaf types and diseases is critical for ensuring product quality. Within the scope of the study, image datasets consisting of five grape leaf types and four grape leaf disease categories were utilized. The images were analyzed using deep learning–based classification models, and experimental studies were conducted encompassing data preparation, model training, and evaluation of the obtained results. The findings demonstrate that deep learning–based approaches provide effective results in the classification of grape leaf types and grape leaf diseases. The study contributes to the literature by demonstrating that grape leaf type and disease detection can be performed more effectively using artificial intelligence–based methods.