Yenidoğanlarda aşı uygulamasında kullanılan anne sütü ve gül yağı kokusunun ağrı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of breast milk and rose oil scent used in vaccination in newborns on pain and physiological parameters
- Tez No: 1002348
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, anne sütü ve gül yağı kokularının yenidoğanlarda aşı uygulaması sırasında oluşan ağrı ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütüldü. Örneklemi, anne sütü kokusu (n=29), gül yağı kokusu (n=30), plasebo (n=29) olmak üzere toplam 88 term yenidoğan oluşturdu. Araştırma verileri; Yenidoğan Bilgi Formu, Veri Kayıt Formu, NIPS (Neonatal Infant Pain Scale-Yenidoğan Bebek Ağrı Skalası) kullanılarak toplandı. Koku müdahaleleri (anne sütü, gül yağı, distile su) aşıdan 3 dakika önce başlayıp, aşı uygulandıktan sonraki 3 dakika sonra boyunca devam etti. NIPS, Kalp atım hızı (KTA) ve oksijen satürasyonu (SpO2) aşıdan 3 dakika önce, aşı sırasında ve aşıdan 3 dakika sonra değerlendirildi. Aşı sırasındaki ağlama süresinin ve ağrı puanının değerlendirilebilmesi için video kaydı yapıldı. Bulgular incelendiğinde, grupların tanımlayıcı özellikler açısından benzer olduğu gözlemlendi (p> 0,05). İşlem sırasında ve sonrasında anne sütü ve gül yağı grubundaki yenidoğanların ağrı skorları ve ağlama süreleri, plasebo (distile su) grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldı. Anne sütü ve gül yağı grubundaki bebeklerde ise bu parametreler benzerdi. Gruplar arasında KTA ortalamaları, işlem sonrasında anne sütü grubunda plasebo grubundakilere göre daha düşük bulunurken (p<0,01), SpO2 düzeyleri arasında bütün zamanlarda anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,01). Araştırmanın sonucunda; anne sütü ve gül yağı kokusunun plasebo grubuna kıyasla ağrıyı azaltmada benzer derecede etkili olduğu görüldü. Ağrılı işlemlerde yenidoğanlarda anne sütü ve gül yağı kokusunun kullanımı önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine the effect of breast milk and rose oil odors on pain and physiological parameters in newborns during vaccination. The study was conducted as a randomized controlled trial at Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The sample consisted of breast milk odor (n=29), rose oil odor (n=30), and placebo (n=29) total 88 term newborns. Research data were collected using the Newborn Information Form, Data Recording Form, and NIPS (Newborn Infant Pain Scale). Odor interventions (breast milk, rose oil, distilled water) started 3 minutes before vaccination and continued for 3 minutes after vaccination. NIPS, heart rate (HR), and oxygen saturation (SpO2) were assessed 3 minutes before vaccination, during vaccination, and 3 minutes after vaccination. A video recording was made to assess the duration of crying and the pain score during vaccination. The study was carried out to examine the effect of breast milk and rose oil odors on pain and physiological parameters in newborns during vaccination. The study was conducted as a randomized controlled trial at Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The sample consisted of breast milk odor (n=29), rose oil odor (n=30), and placebo (n=29) total 88 term newborns. Research data were collected using the Newborn Information Form, Data Recording Form, and NIPS (Newborn Infant Pain Scale). Odor interventions (breast milk, rose oil, distilled water) started 3 minutes before vaccination and continued for 3 minutes after vaccination. NIPS, heart rate (HR), and oxygen saturation (SpO2) were assessed 3 minutes before vaccination, during vaccination, and 3 minutes after vaccination. A video recording was made to assess the duration of crying and the pain score during vaccination. When the findings were examined, it was observed that the groups were similar in terms of their defining characteristics (p>0,05). During and after the procedure, newborns in the breast milk and rose oil group had statistically significantly reduced pain scores and crying duration compared to the placebo (distilled water) group. In infants in the breast milk and rose oil group, these parameters were similar. KTA levels were lower in the breast milk group compared to the placebo group after the procedure (p<0.01), while no significant difference in SpO2 levels was observed at any time point(p>0,01). The results of the study showed that the smell of breast milk and rose oil was similarly effective in reducing pain compared to the placebo group. The use of breast milk and rose oil scent is recommended for painful procedures in newborns.