Florür içermeyen çok bileşenli biyoaktif sistemlerin diş minesi remineralizasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the remineralization potential of fluoride-free multi-component bioactive systems on dental enamel
  1. Tez No: 1002349
  2. Yazar: AYŞENUR ERTUNÇ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK, DOÇ. DR. AZİME ERARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu doktora çalışmasında, diş minesinde oluşturulan yapay çürük lezyonlarının remineralizasyonunda farklı biyomimetik ajanların etkinliği in vitro koşullarda değerlendirilmiştir. Çalışmada nano-hidroksiapatit (nHAp) ve üzüm çekirdeği ekstresi (GSE) bazlı formülasyonlara hyaluronik asit (HA) ve melatonin (MEL) bireysel ve kombinasyon halinde eklenmiş; bu çok bileşenli sistemlerin mine dokusu üzerindeki yapısal, mekanik ve mineralojik etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneysel süreçte, sığır diş minesi örnekleri üzerinde yapay demineralizasyon oluşturulmuş ve ardından pH döngüsü protokolü uygulanarak remineralizasyon süreçleri taklit edilmiştir. Hazırlanan biyoaktif formülasyonların fizikokimyasal özellikleri Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve X-ışını kırınımı (XRD) yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Mine yüzeyinde meydana gelen değişimler ise yüzey mikrosertliği ölçümleri, üç boyutlu optik profilometri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, nHAp ve GSE bazlı sistemlerin mine remineralizasyonunu desteklediğini; HA ve MEL ilavesinin ise mineral geri kazanımını ve yüzey bütünlüğünü anlamlı düzeyde artırdığını göstermiştir. Özellikle HA ve MEL'in birlikte kullanıldığı formülasyonların, mikrosertlik artışı, yüzey topografyasındaki iyileşme ve Ca/P oranındaki düzenlenme açısından en yüksek remineralizasyon etkinliğini sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, çok bileşenli biyomimetik remineralizasyon ajanlarının diş minesinin yapısal ve mekanik özelliklerini iyileştirmede sinerjik etki oluşturduğunu ortaya koymakta; florür içermeyen, biyouyumlu yeni nesil remineralizasyon stratejileri için bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of different biomimetic agents in the remineralization of artificially induced enamel caries lesions was evaluated under in vitro conditions. Nano-hydroxyapatite (nHAp) and grape seed extract (GSE)-based formulations were enriched with hyaluronic acid (HA) and melatonin (MEL), applied individually and in combination, and the structural, mechanical, and mineralogical effects of these multi-component systems on enamel tissue were comparatively investigated. Artificial demineralization was induced on bovine enamel specimens, followed by the application of a pH-cycling protocol to simulate demineralization–remineralization dynamics. The physicochemical characteristics of the prepared bioactive formulations were analyzed using Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) and X-ray diffraction (XRD). Changes occurring on the enamel surface were assessed through surface microhardness measurements, three-dimensional optical profilometry, scanning electron microscopy (SEM), and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS). The results demonstrated that nHAp and GSE-based systems effectively supported enamel remineralization, while the incorporation of HA and MEL significantly enhanced mineral recovery and surface integrity. Formulations containing the combined use of HA and MEL exhibited the highest remineralization performance in terms of microhardness recovery, surface topography improvement, and normalization of the Ca/P ratio. In conclusion, this study reveals that multi-component biomimetic remineralization agents exert a synergistic effect on improving the structural and mechanical properties of dental enamel, providing a scientific basis for the development of fluoride-free, biocompatible, next-generation remineralization strategies.