Fotovoltaik sistemlerin yapılarda incelenmesi ve enerji üretim maliyetlerine çatı yöneliminin etkisi
Investigation of photovoltaic systems in buildings and the effect of roof orientation on energy production costs
  1. Tez No: 1002368
  2. Yazar: HİLAL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıtların çevresel etkileri karşısında yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminden hareketle, Antalya Kepez Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan çelik konstrüksiyon bir depo yapısı üzerine kurulan fotovoltaik (PV) sistemlerin enerji üretim performansı ve ekonomik geri dönüşleri incelenmiştir. Güneş enerjisinin temiz, sürdürülebilir ve uzun vadede çevresel etkileri düşük bir enerji kaynağı olması nedeniyle çalışma bu enerji türüne odaklanmıştır. Çalışma kapsamında tek eğimli çatı ve makas tipi çift eğimli çatı sistemleri değerlendirilmiş; her iki çatı tipi için toplam kurulu gücü 313,5 kWp olan PV sistemler, PV*SOL Premium yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Ekonomik değerlendirme sürecinde yalnızca fotovoltaik sisteme ait yıllık enerji üretimi, performans oranları ve geri ödeme süreleri dikkate alınmış, yapının kaba inşaat maliyetleri kapsam dışında tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, tek eğimli çatılarda güney yönelimli sistemlerin en yüksek yıllık enerji üretimini sağladığı, kuzey yönelimli sistemlerin ise diğer yönelimlere kıyasla daha düşük performans gösterdiği belirlenmiştir. Çift eğimli çatılarda ise doğu–batı ve kuzey–güney yönelimlerinin gün içi enerji üretimini daha dengeli hâle getirdiği ve yüksek performans oranları sunduğu görülmüştür. Ekonomik analizler, çatı geometrisi ve panel yöneliminin fotovoltaik sistemlerin yatırım geri dönüş süreleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the increasing energy demand and the environmental impacts of fossil fuels, the energy production performance and economic payback of photovoltaic (PV) systems installed on a steel-structure warehouse building located in the Antalya Kepez Organized Industrial Zone were investigated. Due to the fact that solar energy is a clean, sustainable energy source with low long-term environmental impacts, the study focuses specifically on this energy type. Within the scope of the study, single-slope roofs and truss-type double-slope roof systems were evaluated. For both roof types, PV systems with a total installed capacity of 313.5 kWp were analyzed using the PV*SOL Premium software. In the economic evaluation process, only the annual energy production, performance ratios, and payback periods of the photovoltaic systems were considered, while the rough construction costs of the building were excluded from the scope of the study. According to the simulation results, south-oriented systems on single-slope roofs achieved the highest annual energy production, whereas north-oriented systems exhibited lower performance compared to other orientations. For double-slope roofs, east–west and north–south orientations were found to provide a more balanced daily energy production and higher performance ratios. The economic analyses clearly demonstrate that roof geometry and panel orientation have a significant impact on the energy production performance and investment payback periods of photovoltaic systems.