Diffuz interstisyel pnömonili kedilerde epitelyal ve endotelyal biyomarkerların diagnostik önemi
Diagnostic importance of epithelial and endothelial biomarkers in cats with diffuse interstitial pneumonia
- Tez No: 1002367
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAKIREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kedilerde diffuz interstisyel pnömoni (DİP) patogenezinde kritik rol oynayan alveoler epitel hasarı, endotel disfonksiyonu ve inflamatuvar yanıt süreçlerini, spesifik biyomarkerlar üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Veteriner hekimlikte interstisyel akciğer hastalıklarına dair mevcut literatürün büyük oranda insan ve köpek çalışmalarından referans alınarak ilerletilmesi, bu türe özgü klinik verilere duyulan ihtiyacı bu araştırmanın temel motivasyonu haline getirmiştir. Bu doğrultuda; Krebs von den Lungen-6 (KL-6) , ileri glikasyon son ürünleri reseptörünün çözünür formu (sRAGE) , vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve von Willebrand faktör (vWF) seviyelerinin DİP tanısındaki ve klinik seyrindeki rollerine odaklanılmıştır. Araştırma grupları; klinik, radyolojik ve bronkoskopik muayeneler neticesinde DİP tanısı alan 66 kediden oluşan hasta grubu ile 18 kediden oluşan bir kontrol grubundan meydana gelmiştir. Olguların tamamında hematolojik profil çıkarılmış; torasik radyografi ve bronkoskopi rehberliğinde elde edilen bronkoalveoler lavaj sıvısı (BALS) örnekleri ile tanısal derinlik sağlanmıştır. Hedeflenen biyomarkerlar serum örneklerinde ELISA yöntemiyle analiz edilmiş; veriler korelasyon ve ROC analizleri ile istatistiksel olarak anlamlandırılmıştır. Bulgular, hasta grubundaki sRAGE ve vWF düzeylerinin kontrol grubuna oranla istatistiksel açıdan anlamlı bir değişim sergilediğini ortaya koymuştur. Özellikle sRAGE düzeylerindeki düşüş, alveoler epitel bütünlüğünün kaybına ve epitelyal hasarın patofizyolojik baskınlığına işaret etmektedir. vWF düzeylerindeki artış ise endotel aktivasyonu ve vasküler yanıtın hastalık sürecindeki belirgin etkisini doğrulamaktadır. Buna karşın, KL-6 ve VEGF parametrelerinin gruplar arasında ayrıştırıcı bir fark yaratmadığı gözlemlenmiştir. Tanısal performans analizleri (ROC), vWF'nin DİP'in ayırıcı tanısında yüksek bir duyarlılık sergileyerek güçlü bir klinik biyomarker potansiyeli taşıdığını kanıtlamıştır. sRAGE ise istatistiksel farka rağmen tanısal performansta daha sınırlı kalmış, ancak alveoler hasarı yansıtan nitelikli bir yardımcı parametre olarak literatürdeki yerini almıştır. Sonuç olarak bu çalışma; kedilerde DİP patofizyolojisinde endotel disfonksiyonunun merkezi bir bileşen olduğunu klinik verilerle doğrulamakta ve vWF'nin tanısal süreçlerde değerli bir araç olabileceğini göstermektedir. Elde edilen özgün bulgular, kedilerin interstisyel akciğer hastalıklarının daha isabetli teşhisine ve bu alanda yürütülecek gelecek araştırmalara akademik bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the processes of alveoler epithelial damage, endothelial dysfunction, and inflammatory response, which play a critical role in the pathogenesis of diffuse interstitial pneumonia (DIP) in cats, through specific biomarkers. The fact that current literature on interstitial lung diseases in veterinary medicine is largely extrapolated from human and canine studies has established the need for species-specific clinical data as the primary motivation for this research. In this context, the roles of Krebs von den Lungen-6 (KL-6), soluble receptor for advanced glycation end products (sRAGE), vascular endothelial growth factor (VEGF), and von Willebrand factor (vWF) levels in the diagnosis and clinical course of DIP were investigated. The research groups consisted of a patient group of 66 cats diagnosed with DIP based on clinical, radiological, and bronchoscopic examinations, and a control group of 18 cats. Hematological profiles were established for all cases; diagnostic depth was ensured through thoracic radiography and bronchoalveoler lavage fluid (BALF) samples obtained under bronchoscopic guidance. The targeted biomarkers were analyzed in serum samples using the ELISA method, and the data were statistically evaluated through correlation and ROC analyses. The findings revealed that sRAGE and vWF levels in the patient group exhibited a statistically significant difference compared to the control group. Specifically, the decrease in sRAGE levels indicates the loss of alveoler epithelial integrity and the pathophysiological dominance of epithelial damage. The increase in vWF levels confirms the significant impact of endothelial activation and vascular response in the disease process. Conversely, it was observed that KL-6 and VEGF parameters did not create a distinctive difference between the groups. Receiver operating characteristic (ROC) analysis demonstrated that vWF exhibited high sensitivity in the differential diagnosis of DIP, proving its potential as a robust clinical biomarker. Despite the statistical difference, sRAGE showed more limited diagnostic performance but was evaluated as a qualified supportive parameter reflecting alveoler damage. In conclusion, this study confirms with clinical data that endothelial dysfunction is a central component in the pathophysiology of DIP in cats and indicates that vWF could be a valuable tool in diagnostic processes. The original findings obtained provide an academic foundation for more accurate diagnosis of feline interstitial lung diseases and for future research in this field.