Japon bıldırcınlarında davranış ve verim özellikleri için çok özellikli kalıtım derecesi tahminleri ve özellikler arasındaki genetik ilişkiler
Multi-trait heritability estimates and genetic correlations among behavioral and production traits in japanese quail
  1. Tez No: 1002413
  2. Yazar: ESRA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Japon bıldırcınlarında (Coturnix japonica) davranış ve verim özelliklerine ait kalıtım derecelerinin tahmin edilmesi ve bu özellikler arasındaki genetik ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kanatlı ıslahı çalışmalarında verim özellikleri öncelikli olarak ele alınmakta, hayvan refahı ile yakından ilişkili davranış özelliklerinin genetik temeli ise sınırlı düzeyde incelenmektedir. Davranış özelliklerinin genetik yapısının ortaya konulması, sürdürülebilir ve refah temelli ıslah programlarının geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın hayvan materyalini, seleksiyon uygulanmamış 40 erkek ve 120 dişi damızlık Japon bıldırcınlarından elde edilen toplam 500 civciv oluşturmuştur. Civcivlere bireysel kanat numarası takılarak pedigri kayıtları oluşturulmuş ve çıkıştan 42 günlük yaşa kadar canlı ağırlıklar haftalık olarak ölçülmüştür. Haftalık canlı ağırlık artışı ve yem tüketimi verileri kullanılarak yemden yararlanma özellikleri hesaplanmıştır. Büyüme özellikleri, üç parametreli Gompertz doğrusal olmayan regresyon modeli ile analiz edilmiş ve bükülme noktası yaşı ile bükülme noktası ağırlığı tahmin edilmiştir. Davranış özellikleri, 500 adet bıldırcın arasından yerleşim sıklığı gözetilerek rastgele seçilen 350 adet bıldırcın üzerinden 5. ve 6. haftalarda odaklı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş; yem yeme, su içme, çiftleşme, yatma, yürüme, ayakta durma, eşelenme, tüy düzeltme, tüy çekme ve gagalama davranışlarına ait zaman bütçeleri hesaplanmıştır. Ayrıca 42 günlük yaşta kesim yapılmış ve karkas özellikleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda canlı ağırlıkların çıkımdan kesim yaşına kadar düzenli bir artış gösterdiği ve Gompertz büyüme modeli kapsamında tahmin edilen bükülme noktası yaşının yaklaşık 34 gün, bükülme noktası ağırlığının ise yaklaşık 133 g olduğu belirlenmiştir. Karkas özellikleri bakımından soğuk karkas, göğüs ve but ağırlıklarının genetik varyasyon içerdiği ve bu özelliklerin genetik analizler açısından anlamlı parametreler sunduğu belirlenmiştir. Davranış özelliklerine ait ortalamalar incelendiğinde, performans aktivite davranışlarının (yem yeme, su içme, yürüme, yatma, ayakta durma, eşelenme) sosyal davranışlara (kanat germe, silkelenme, tüy düzeltme, tüy çekme, gagalama) kıyasla daha yüksek süre ve sıklıkta sergilendiği tespit edilmiştir. Tüm özelliklere ait genetik parametreler çok özellikli hayvan modeli kullanılarak tahmin edilmiş ve canlı ağırlıklara ait kalıtım derecelerinin orta – yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Yem dönüşüm oranları ve büyüme eğrisi parametrelerine ait kalıtım derecelerinin orta düzeyde, karkas özelliklerine ait kalıtım derecelerinin ise düşük – orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Davranış özellikleri bakımından, özellikle kanat germe, tüy çekme ve gagalama davranışlarının diğer davranışlara kıyasla daha yüksek kalıtım derecelerine sahip olduğu belirlenmiştir. Performans aktivite davranışlarından yem yeme davranışı ile canlı ağırlıklar arasında orta – yüksek düzeyde pozitif fenotipik korelasyon bulunmuştur. Davranış özellikleri arasındaki genetik ilişkiler incelendiğinde, yem yeme ile eşelenme arasında 0,32 düzeyinde pozitif genetik korelasyon tahmin edilmiş ve bu iki özelliğin birbiriyle orta düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır. Silkelenme ile gagalama arasında 0,43 düzeyinde pozitif genetik korelasyon belirlenmiş, bu iki davranışın yüksek derecede ilişkili olduğu ve büyük ölçüde ortak genetik yapı tarafından kontrol edildiği tespit edilmiştir. Buna karşılık kanat germe ile silkelenme arasında −0,60, tüy düzeltme ile silkelenme arasında ise −0,31 düzeyinde negatif genetik korelasyon gözlenmiş ve bu davranış çiftlerinin ters yönlü genetik ilişki sergilediği belirlenmiştir. Söz konusu davranışlar arasındaki fenotipik korelasyonların da istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve genetik korelasyonlarla paralel yönde olduğu saptanmıştır. Sosyal davranışlar ile verim özellikleri arasındaki genetik korelasyonların ise genel olarak düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları ile performans aktivite davranışları ve sosyal davranışların düşük – orta seviyeli kalıtım derecesine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu davranışlar arasında anlamlı genetik korelasyonlar bulunması davranış özelliklerinin genetik olarak yönlendirilebileceği ve ıslah programlarında özel stratejiler belirleyerek bu davranışların ıslah kriteri olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to estimate the heritabilities of behavioral and performance traits and to determine the genetic relationships among these traits in Japanese quail (Coturnix japonica). In poultry breeding programs, performance traits are generally prioritized, whereas the genetic basis of behavioral traits closely associated with animal welfare has been investigated to a limited extent. Revealing the genetic architecture of behavioral traits is therefore important for the development of sustainable and welfare-oriented breeding programs. The animal material of the study consisted of 500 quail chicks obtained from a non-selected base population including 40 males and 120 females. Pedigree records were established by individual wing tagging, and body weights were recorded weekly from hatch to 42 days of age. Feed conversion traits were calculated using weekly body weight gain and feed intake data. Growth traits were analyzed using a three-parameter Gompertz nonlinear regression model, and age at point of inflection and body weight at point of inflection were estimated. Behavioral traits were determined on 350 quails randomly selected from a population of 500, taking stocking density into account. At 5 and 6 weeks of age, time budgets were calculated for feeding, drinking, mating, resting, walking, standing, scratching, preening, feather pecking, and aggressive pecking behaviors using the focal sampling method. In addition, carcass traits were recorded at 42 days of age. The results indicated that body weights increased steadily from hatch to slaughter age, and the age at point of inflection and body weight at point of inflection were estimated to be approximately 34 days and 133 g, respectively. Cold carcass, breast, and thigh weights showed considerable genetic variation, indicating that these traits provide meaningful information for genetic analyses. Behavioral observations revealed that performance-related activity behaviors (feeding, drinking, walking, resting, standing, and scratching) were expressed with higher frequency and duration compared to social behaviors (wing stretching, shaking, preening, feather pecking, and aggressive pecking). Genetic parameters for all traits were estimated using a multi-trait animal model. Heritabilities of body weight traits were found to be moderate to high, whereas heritabilities of feed conversion and growth curve parameters were moderate. Carcass traits exhibited low to moderate heritability estimates. Among behavioral traits, wing stretching, feather pecking, and aggressive pecking showed relatively higher heritabilities compared to other behaviors. A moderate to high positive phenotypic correlation was observed between feeding behavior and body weight. Genetic correlations among behavioral traits indicated a positive genetic correlation (0.32) between feeding and scratching behaviors, suggesting a moderate genetic association between these traits. A strong positive genetic correlation (0.43) was found between shaking and aggressive pecking, indicating that these behaviors are largely controlled by common genetic mechanisms. In contrast, negative genetic correlations were observed between wing stretching and shaking (–0.60), and between preening and shaking (–0.31), demonstrating antagonistic genetic relationships among these behaviors. Phenotypic correlations were statistically significant and generally consistent with the genetic correlations. Genetic correlations between social behaviors and performance traits were generally low. Overall, the results demonstrated that both performance-related activity behaviors and social behaviors exhibit low to moderate heritability, and that significant genetic correlations exist among several behavioral traits. These findings indicate that behavioral traits are genetically regulated and can be incorporated into breeding programs as selection criteria through the development of trait-specific breeding strategies.