Örgütsel güvenin çalışanların iş tatmin düzeylerine etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediating role of organizational culture in the effect of organizational trust on employees' job satisfaction: An empirical study
  1. Tez No: 1002414
  2. Yazar: BÜKE KENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Örgütlerin sürdürülebilir başarısı ve rekabet gücünün artırılması sürecinde, çalışanların örgüte olan güven düzeyleri, işlerine yönelik tatmin algıları ve örgüt içinde hâkim olan kültürel yapı kritik birer faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda örgütsel davranış literatüründe yoğun ilgi gören bu kavramlar, iş gücünün motivasyonu, verimliliği ve bağlılığı ile doğrudan ilişkilendirilmekte; yönetim uygulamaları açısından stratejik bir önem arz etmektedir. Özellikle çalışanların örgüte duyduğu güvenin hem bireysel hem de örgütsel çıktılar üzerindeki etkisi, örgütsel güveni araştırmaların odak noktası haline getirmiştir. Bununla birlikte, çalışan davranışlarını şekillendiren ve kurumsal yapının temelini oluşturan örgüt kültürü, söz konusu güven-tatmin ilişkisini etkileyen aracı bir unsur olarak değerlendirilmekte ve örgütlerin iç dinamiklerini anlamada bütüncül bir çerçeve sunmaktadır. Bu bağlamda, yönetsel uygulamaların başarısı, yalnızca güven inşa etmekle değil, aynı zamanda bu güveni besleyecek ve sürdürecek güçlü bir örgüt kültürü oluşturmakla da doğrudan ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı, örgütsel güvenin çalışanların iş tatmin düzeylerine etkisinde örgüt kültürünün aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma, İstanbul Avrupa Yakasında faaliyet gösteren vakıf üniversitesi çalışanları ile gerçekleştirilmiş olup, üç temel yapı taşını oluşturan değişkenler arasındaki nedensel ilişkiler ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, örgütsel güven ile örgüt kültürü ve iş tatmini arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulunduğunu göstermiş; özellikle örgüt kültürünün bu ilişkide tam bir aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of enhancing the sustainable success and competitive advantage of organizations, employees' level of trust in the organization, their perception of job satisfaction, and the prevailing cultural structure within the organization emerge as critical factors. These concepts, which have attracted considerable attention in the organizational behavior literature in recent years, are directly associated with employees' motivation, productivity, and commitment, and nd therefore hold strategic importance in terms of managerial practices. In particular, the impact of organizational trust on both individual and organizational outcomes has made organizational trust a focal point of scholarly research.. Moreover, organizational culture, which shapes employee behaviors and forms the foundation of institutional structure, is considered as a mediating factor in the relationship between trust and job satisfaction, providing a holistic framework for understanding the internal dynamics of organizations. In this context, the success of managerial practices is directly related not only to building trust but also to establishing a strong organizational culture that nurtures and sustains this trust. The aim of this study is to examine the mediating role of organizational culture in the effect of organizational trust on employees' job satisfaction levels. The research was conducted with employees of a foundation university operating on the European side of Istanbul, and it reveals the causal relationships among the three core variables. The findings indicate that there are significant positive relationships between organizational trust, organizational culture, and job satisfaction; in particular, it was determined that organizational culture plays a full mediating role in this relationship.