Valentin Rasputin' in öykülerinde manevi problemler
Moral problems in the stories of Valentin Rasputin
- Tez No: 100267
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezimizin konusu Valentin Rasputin'in öykülerinde manevi problemlerdir. Valentin Grigoryeviç Rasputin 1936 yılında îrkutsk'ta doğdu. Yazarlık çalışmalarına öğrencilik yıllarında muhabir olarak başladı. 1961 yılında bir rastlantı sonucu“Lyoşka'ya Sormayı Unuttum”isimli kısa öyküsüyle edebiyat dünyasına girdi. Bu tarihten itibaren Rasputin'in eserleri bir biri ardınca yayınlanmaya başladı. Ama asıl başarıyı kendisine“Mariya İçin Para”,“Yaşa ve Anımsa”,“Matyora'ya Veda”, ve“Yangın”gibi uzun öyküleri getirdi. Her ne kadar bir çok öykü yazsa da; her şeyden önce uzun öykü ustasıdır. Rasputin'in üzerinde çalışırken dikkatleri eserlerindeki, özellikle de uzun öykülerinde insan yaşamında manevi problemlerin incelenmesine yönelttik.. Yazar insanlar arası ilişkiler, aile ilişkileri, iyilik ve kötülük, hatıralar, yaşam ve ölüm, neslin devamı ve kültürel mirasın devamlılığı gibi problemleri ele almıştır. Yazarın görüşüne göre, bir yazarın görevi okuyuculardaki“hastalıklı noktalan”bulmaktır. Bu görüşle bağlı olarak Rasputin, insanların toplum önündeki sorumluluk duygularını kaybetmiş olmaları konusuna da ayrı bir önem vermiştir. Genel olarak yazarın uzun öykülerinde insanların diğer insanların problemlerini görmezden gelerek, egoist bir yaşam sürdüklerinin altı çizilir. Başarılarından dolayı Rasputin'e bir çok ödül verilmiştir, bunların arasında Mart 2000 tarihinde almış olduğu Soljenitsın Edebiyat Ödülü de vardır. Rasputin'in eserleri bir çok dile çevrilmiş ve bir çok ülkede yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of our dissertation is the moral problems in the stories of Valentin Rasputin. In this dissertation we study the various literary works of Rasputin. Valentin Grigoryevich Rasputin was born in Irkutsk in 1936. He started writing as a correspondent during his student years. Later, in 1961, he entered the literary world by chance with his story“ I forgot to ask Lyoshka”. Starting from that period the stories of Rasputin were began to be published one by one. Real fame come to Rasputin after his stories“Money for Maria”,“Live and Remember”,“The Last Term”,“Fairwell to Matyora”and“Fire”. No matter what he wrote he is the master of long stories. Studying Rasputin's creative works, we'd like to emphasize, that he pays great attention in his works to moral problems in the life of human beings. In his works the author describes such problems, as relation between people, relations between family members, kindness, wickedness, reminiscences, life and death, continuation of the generations and cultural inheritence. From the author's point of view, a writer must“find the most sensitive points of the readers”. In this aspect Rasputin pays great attention to such an important problem as the loss of personal responsibility. In his stories Rasputin points out, that people have become very egoistic. Due to his successful works Rasputin has been given many awards. Among them is the Soljenitsin aword, given him in March 2000. The literary works of Rasputin have been transleted into different languages and published in many countries.